forrás: M1/Kosár
Magyarországon ma szinte megszámlálhatatlan fajta különleges vizet, vízkészítő berendezést ajánlanak, mellyel a forgalmazók szerint életünket jobbá, egészségesebbé tehetjük. Sőt, vannak cégek, amelyek szerint az ilyen különleges vizek akár súlyos betegségeket is gyógyíthatnak, a szakember szerint azonban erre nincs tudományos bizonyíték.
Magyarországon ma több olyan víz is van forgalomban, amelyeknek különféle egészségjavító képességére hivatkozva nagyon komoly hatást tulajdonítanak: a rákot gyógyítja vagy egyéb egészségi problémákra kínál megoldást. Ezeket a vizeket is csapvízből vagy ásványvízből állítják elő valamilyen technológiai kezeléssel: oxigénnel dúsítják, ózonnal kezelik, mágnesezik vagy „energetizálják” őket.
(MTI/EPA/Nake Batev)
Többről azt állítják, hogy a tisztább, jobb, egészségesebb vízzel sejtjeink, testünk jobban funkcionál. Vargha Márta, az Országos Közegészségügyi Központ vízhigiéniás osztályának vezetője azonban arra figyelmeztet: az ilyenfajta vizek többségét illetően nem áll rendelkezésre elég tudományos bizonyíték arra, hogy bármit is állíthassunk az egészségjavító hatásukról.
A kutató szkeptikus a víztisztító berendezésekkel kapcsolatban is, az M1 fogyasztóvédelmi magazinjában bemutatott család azonban esküszik a szűrőberendezésre, azt mondják, a tisztítón keresztül futó víz egyszerűen jobb ízű. Ma nagyon sokféle víztisztítót kapni, a kínálat a néhány ezer forintostól a több százezer forintosig terjed. Az egyszerűbbek a klórvegyületeket szűrik ki, a bonyolultabbak az ásványi anyagokat is. De vajon szükség van-e rájuk?
A Corvinus-egyetem docense szerint tévhit, hogy így sokkal egészségesebb és jobb minőségű vizet kapunk. Sípos László azt mondja, a szűrés enyhe érzékszervi változásokat okozhat ugyan, de a víz aligha lesz egészségesebb. Vargha Márta még azt is hozzáteszi: gyakori tévhit, hogy a desztillált vagy nagyon alacsony ásványianyag-tartalmú víz egészséges, méregtelenít, még a rákot is gyógyíthatja. A tudomány mai állása szerint ez nem mondható ki, sőt, éppen azt igazolták vizsgálatok, hogy a nagyon csekély ásványianyag-tartalmú vizek fogyasztása egészségproblémához vezet – hangsúlyozza.
Arra is figyelmeztet, hogy a víztisztítók szűrőit rendszeresen cserélni kell, mert máskülönben felszaporodhatnak rajtuk a baktériumok, és annak már komoly egészségügyi kockázata lehet. Ha pedig valaki a csapvíz ízét nem kedveli, és emiatt választ például klór és klórvegyületek eltávolítására alkalmas berendezést, sokkal egyszerűbben is megoldhatja a problémáját: kieresztjük a vizet egy kancsóba, betesszük a hűtőbe, és egy óra múlva már nem érezzük a csapvizes ízt.
A szakértők szerint egyébként a magyarországi csapvíz kiváló, és erről ki-ki meggyőződhet az Országos Közegészségügyi Intézet honlapján is.