A csalókirály! A képzeletbeli dobogó legmagasabb fokára nem volt könnyű feltornáznia magát a 60 éves férfinak, el kellett hozzá adnia a Nyugati pályaudvar tetőszerkezetét.
Bármi meglepő, de ez csak egy Bósa nagy húzásai közül. A fél életét börtönben töltő férfi úgy érzi: megöregedett, az egészsége sem a régi már, és különben is, a változatosság kedvéért, hátralévő életét tisztes, törvénytisztelő polgárként kívánja leélni. Annyi biztos: ez ismeretlen, új terep lesz számára…
Bósa mesélt legendás csalásairól, a tagadhatatlanul humorosan előadott sztorikon a hallgatóknál már csak ő maga tud nagyobbat nevetni. Országos ismertséget akkor szerzett, amikor eladta a Nyugati pályaudvar tetőszerkezetét.
– Egyszer ücsörögtem a Nyugatiban, felnéztem, és megszületett a terv. Kikerestem a Közbeszerzési Közlönyben a legnagyobb acélfelvásárlókat, és írtam nekik. Egy német férfi azonnal jelentkezett, napokon belül itt volt 40 ezer márkával. Felállványozták a pályaudvart, és elkezdődött a bontás. Valakinek gyanús lett a művelet, és elkezdték az eladót keresni. Én azonban ekkor már a Szegedre tartó gyorsvonaton ültem – nosztalgiázott büszkén Bósa, aki nem úszta meg a felelősségre vonást, lecsukták.
Szabadulása után egy kórház pszichiátriai osztályán dolgozott mint kezelőorvos, majd főorvos. Bár érettségije sem volt, évekig praktizált doktorként. Végül az egyik páciensnek rossz gyógyszert írt fel, a nővérke pedig beadta a páciensnek a pirulákat. Mivel a beteg meghalt, Bósa és az ápolónő is börtönbe került.
És ez még nem minden! Bósa gondolt egy nagyot, papi szolgálatra jelentkezett. A Székesfehérvári Egyházmegye egyik templomában évekig tartott miséket, de jó néhány esküvőn és temetésen is részt vett. Pechjére az egyik istentiszteletre eljött egy rendőr, aki korábban már elkapta.
Bósa a sitten is remekül feltalálta magát, szerinte a legtöbb magyar börtönnek kitűnő könyvtára van. Bár iskolázatlan a csalókirály, de gyerekkorától szenvedélyesen szeret olvasni. Gyengéi a jogi értekezések, gyakorlatilag betéve tudja a büntető törvénykönyv nagy részét. A rengeteg csalás között egy hasznos húzása is volt Bósának. Álügyvédként a kezdeményezésére módosították a Btk.-ban a csecsemőgyilkosságért járó büntetést: 2-től 8 évig terjedő szabadságvesztés helyett életfogytiglanira emelték a büntetési tételt.
Aki eladta az Eiffel-tornyot
A cseh származású Victor Lustig terve az Eiffel-torony eladásáról egy cikk elolvasása után pattant ki a fejéből. Az írás azt taglalta, hogy a franciáknak komoly gondot okoz a kultikussá váló építmény fenntartása. A tornyot az 1889-es világkiállításra építették, és előzetesen úgy volt, hogy tíz évvel később lebontják.
Lustig szerzett egy hamis kormányzati igazolványt, majd versenytárgyalást hirdetett vaskereskedők között. A nem létező tendert André Poisson nyerte. A férfi rengeteg pénzt fizetett a szélhámosnak, és szégyenében akkor sem merte feljelenteni, amikor kiderült: csúnyán átverték. Sikerén felbuzdulva Lustig pár hónappal később újra megpróbálkozott ugyanezzel a trükkel, akkor azonban már lebukott.
Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu
Fotó: Varga Imre