A petefészkek egyik kiemelkedő szerepe az ösztrogén- és a progeszteronhormon termelése. Sajnos napjainkban nagyon sok nő küzd petefészekrákkal. A petefészekrák a petefészkekben kialakuló sejtek növekedése. Mivel a sejtek nagyon gyorsan szaporodnak, így nagyon gyorsan képesek elpusztítani az egészséges sejteket.
A petefészekrákot csendes betegségnek is nevezik, mivel szinte csak a végső stádiumban ad olyan jeleket vagy tüneteket, amelyek miatt a nők orvoshoz fordulnak. Azonban ha korán diagnosztizálásra kerül a betegség, akkor kilencven százalékban gyógyítható, éppen ezért nagyon lényeges a rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálatokon való részvétel.
A petefészekrák gyomor- és bélrendszeri tüneteket okozhat, például ilyen a puffadás, a székrekedés, a görcsök és a hasi fájdalom. Jellemző még a sürgető, gyakori vizelési inger, a megváltozott bélszokások, illetve a széklet konzisztenciájának megváltozása. A tünetek mellett megjelenhet még a kismedencei fájdalom is, az étvágytalanság és az, hogy a beteg gyakran érzi magát jóllakottnak.
A petefészekrák kialakulásának kockázata az életkor előrehaladtával növekszik. A legtöbb petefészekrák a menopauza után alakul ki. A betegség a hatvanévesnél idősebb nők körében gyakoribb.
A betegség kockázata növekszik, ha a családban előfordult petefészekrák vagy emlőrák, illetve ha valakinek 40 éves kora előtt emlőrákja volt.
A stressz is növelheti a petefészekrák kockázatát, illetve a depresszió és a szorongás összefüggésbe hozható a petefészekrák fokozott kockázatával.
Egy tanulmány arról számolt be, hogy a rendszeres teázás és a citrusfélék rendszeres fogyasztása csökkentheti a petefészekrák kockázatait. Mind a citrusfélék, mind a teák nagy mennyiségű flavonoidokat tartalmaznak, amelyek megakadályozzák, hogy sejtkárosodások alakuljanak ki az oxidatív stressz következtében, illetve a gyulladás ellen is hathatós védelmet biztosítanak.
Amennyiben nincs a szervezetünkben elegendő flavonoid, úgy nagyobb az esélye a petefészekrák kialakulásának, amely a nyolcadik leggyakoribb ráktípus a nők körében. Amennyiben a nők étrendje nagyobb mennyiségű flavonoidból áll, különösen flavonolokból, jelentősen alacsonyabb rákarányt mutatnak. Már napi két csésze fekete tea csökkenteni tudja a rákkockázatokat mintegy 35 százalékkal.
A flavonolok megtalálhatók a keresztesvirágú zöldségekben is, különösen a brokkoliban, a kelkáposztában, a teafélékben, a vörösborban, illetve a gyümölcsökben, például az almában és a szőlőben. Sok flavonol van a citrusfélékben is. Flavonoidokban a bogyós gyümölcsök, a hüvelyesek, gyógynövények közül a petrezselyem és a kakukkfű bővelkedik.
A citrusféléket nemcsak önmagukban fogyaszthatjuk, de remek teákat is készíthetünk azokból. Ha melegítő fűszerekkel kombináljuk, garantáltan nem fogunk fázni még a leghidegebb téli hónapokban sem, és a betegségekkel szemben is élvezhetünk néminemű védelmet.
Fahéjas narancstea hozzávalói:
• 1 fahéjrúd,
• 2 nagyobb narancs,
• 1 citrom,
• méz,
• víz.
Elkészítése:
Forraljuk fel a vizet, adjuk hozzá a fahéjrudakat, majd amikor egy kicsit hűlt, facsarjuk bele a narancsok és a citrom levét. Ízesítsük mézzel.
Szegfűszeges-gyömbéres tea hozzávalói:
• 4 fahéjrúd,
• 2 liter víz,
• egy evőkanál szegfűszeg,
• 2 feketetea-filter,
• egy evőkanálnyi lereszelt gyömbér,
• méz,
• 3 narancs,
• 2 citrom.
Elkészítése:
Készítsük el a fekete teát, de közben adjuk hozzá a fahéjat és a szegfűszeget is. Amikor kész, szűrjük bele egy kancsóba, majd facsarjuk a kancsóba a citrom és a narancs levét. Mézzel ízesítve fogyaszthatjuk.