Indonézia a második legnagyobb felelőse az óceánok műanyaggal való szennyezésének, így egy kutatócsoport arra vállalkozott, megvizsgálná, hogy ez milyen hatással van a térség két legismertebb fajára: a cetcápára és az atlanti ördögrájára.
Minden évben 5,25 trillió műanyag törmelék kerül az óceánokba, amelybe az 564 milliárd PET palack és a több mint 500 milliárd műanyag zacskó is beletartozik – olvasható a Daily Mail cikkében.
Manta rays and whale sharks consume 63 PIECES of plastic per hour https://trib.al/ieZ6mxm
Manta rays and whale sharks consume 63 PIECES of plastic per hour
Every year, some 5.25 trillion new pieces of plastic debris are thrown into the ocean, much of which ends up being eaten by manta rays and whale sharks according to a new study from Indonesia.
dailymail.co.uk
A hálóban felfogott műanyag törmeléket elemezve a kutatók kiszámolták, átlagban mennyi juthat belőlük az állatok szervezetébe a táplálkozáskor.
A számítások alapján az esős évszakban, mely novembertől márciusig tart, az állatok akár 63 műanyag darabkát is lenyelhetnek óránként. Ez a szám a száraz évszakban mindössze négyre esik vissza.
Hogy feltevésüket igazolják,
a kutatók búvárokkal is együttműködtek,
akik a ráják ürülékét és felöklendezett táplálékát gyűjtötték be, hogy ezt is ellenőrizni tudják. Míg az elsőben átlagosan 26 darab műanyag törmeléket, a másodikban 66 darabot találtak.
A tanulmány készítői elmondták, hogy ezek a szennyeződések
zavart kelthetnek a halak endokrin rendszerében,
amely a növekedésért és a szaporodásért a felelős, erre pedig különösen oda kell figyelni, hiszen két veszélyeztetett fajról van szó.
A tanulmány a Frontiers in Marine Science folyóiratban jelent meg.
hirado, Hirmagazin.eu