Home Életmód Egészség - betegség A cékla egészségre gyakorolt legfontosabb hatásai

A cékla egészségre gyakorolt legfontosabb hatásai

Gazdag káliumban, magnéziumban, vasban, B6-, A- és C-vitaminban.

A cékla egészségre gyakorolt legfontosabb hatásai

A cékla egészségre gyakorolt jótékony hatása

1. Csökkenti a vérnyomást, illetve az agyvérzés és a szívroham kockázatát:

Salátában fogyasztható nyersen vagy főzve, anélkül, hogy lehámoznánk a héját, mivel abban találhatóak a tápanyagok. Rendszeresen fogyasztva számtalan módon hat pozitívan az egészségre.

Mivel a cékla gazdag értágító nitrogén monoxidra bomló vegyületekben, ezért csökkenti a vérnyomást, valamint az agyvérzés és a szívrendszert érintő problémák kialakulásának kockázatát. A nitrát a vérrel keveredve oxidálódik, és nitrogén-oxid keletkezik belőle, amely tágítja a vérereket és növeli a vér oxigéntartalmát, ezért a cékla rendszeres fogyasztása hozzájárul az egészséges szív fenntartásához.

2. A legjobb antioxidáns:

Az antioxidánsok fontos anyagok a szervezetben, mivel támogatják az immunrendszert. A színes gyümölcsöknek és zöldségeknek magas az antioxidáns tartalma, és mivel a cékla vörös, egy béta-cianin nevű anyagot tartalmaz, ami kiváló antioxidáns és csökkenti az LDL, vagyis a „rossz” koleszterin szintet.

3. Jótékony hatással van az agyra:

Az idős embereknél nagyon gyakori a mentális funkciók romlása. Minél öregebbek lesznek, annál jobban romlik a memóriájuk. Erre a problémára azonban kiváló megoldást kínál a cékla, mivel fogyasztása növeli az agy vérkeringését, így pedig csökkenti a dementia hatásait.

4. Egészségesebb csontok:

Mivel a cékla olyan természetes ásványi anyagokat tartalmaz, mint a szilikát, segíti a kalcium megfelelő felszívódását, így erősíti a csontokat. Olyan tápanyagokat is tartalmaz, mint a magnézium, a C-vitamin és a folsav, amelyek úgyszintén hozzájárulnak a csontok megerősödéséhez.

5. Ellenőrzés alatt tartható vele a koleszterin:

Tegye étrendje részévé a céklát, így csökkentheti a koleszterin-szintet a szervezetében. Mivel a cékla gazdag rostokban, ezért csökkenthető, illetve ellenőrzés alatt tartható vele az LDL („rossz” koleszterin).

6. Kitűnő tápanyagforrás:

A cékla gazdag olyan tápanyagokban, amelyek serkentik az immunrendszer működését és új vérsejteket hoznak létre. A nyers cékla folsavat, vasat, cinket, magnéziumot, káliumot, rostokat, C-vitamint és szénhidrátokat tartalmaz. A folsav nagyon fontos terhesség alatt, mivel megelőzi, hogy a magzatnál nyitott gerinc rendellenesség alakuljon ki. A folsav ezenkívül serkenti a szövetek kialakulását, illetve régebben a rossz emésztést is kezelték vele. A céklában lévő vassal megelőzhető a vérszegénység.

7. Kiváló energiaforrás:

A tudósok bizonyították, hogy 250 ml céklalé elfogyasztása bármilyen fizikai aktivitás vagy edzés előtt javítja a teljesítményt, mivel a cékla stimulálja a vérereket és kiváló energiaforrás.

8. Kezelhető vele a vércukorszint:

A cékla stabilizálja a vérben található glükóz szintet, ezért ha a cukorbetegek legalább hetente háromszor fogyasztanak céklalevet, változás állhat be a vércukor szintjükben, köszönhetően a cékla rosttartalmának.

9. Segíti a fogyást:

A cékla gazdag rostokban, de alacsony kalóriatartalmú. Gyakran fogyasztják fogyókúra idején, mivel a benne lévő rostok segítenek a zsír elleni harcban. A cékla a méreganyagokat és a felesleges vizet is eltávolítja a szervezetből, így a bőr is ragyogóbb lesz.

10. Kezelhető vele a rák:

A céklát évszázadok óta használják a gyógyászatban. A céklalé rendszeres fogyasztásával olyan betegségek is megelőzhetőek, mint a vastagbél- és a májrák. Mivel a cékla méregtelenítő tulajdonságokkal rendelkezik, a „máj barátjának” is nevezik.

A cékla bőrre gyakorolt jótékony hatása:

Nem csak a cékla, de a többi zöldség is hatékonyan hárítja el a fertőzéseket. Néhány zöldség csökkenti a koleszterin-szintet, néhánnyal pedig kezelhető a magas vérnyomás. De ha a bőrápolás jön szóba, a cékla az egyik legjobb választás.

11. Méregteleníti a vért:

A cékla nem csak a szükséges ásványi anyagokkal és tápanyagokkal látja el a szervezetet, hogy a bőr egészséges maradjon, hanem a vért is méregteleníti. A rendszeresen fogyasztott céklalé csökkenti a pattanások kialakulását, amelyek a vérben található méreganyagok miatt keletkeznek.

12. Megelőzi az öregedés jeleinek kialakulását:

A céklalé tisztítja a vért és így a bőr is egészségesebb lesz tőle. Azonban antioxidánsokat is tartalmaz, amelyek csökkentik a szervezetben található szabad gyökök számát, így csökkenti a korai öregedés jeleinek megjelenését.
A cékla bőrre gyakorolt pozitív hatásai végtelenek. Mindegy, milyen formában fogyasztja, a céklától szép és ragyogó lesz a bőre és az arca is.

A cékla hajra gyakorolt jótékony hatása:

A cékla számos tápanyagot tartalmaz, amelyek serkenti a vérkeringést az egész szervezetben.

14. Korpásodás ellen:

A céklalé proteint, foszfort, káliumot és sok más, fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, amelyek serkentik a fejbőr vérellátását. Eltávolítja a fejbőrről az elhalt hámsejteket és a felesleges zsírt, így segíti a hajnövekedést. Fertőtlenítő és gyulladásgátló tulajdonságai miatt javítja a fejbőr állapotát, egészségesebbé és korpamentessé teszi. Erősíti a hajgyökereket, illetve segít benne, hogy a pórusok több tápanyagot nyelhessenek el a fejbőrbe.

14. Természet hajszínező:

A céklát sötét színe miatt sokszor használják ételszínezékként, de akár természet hajfestékként is használható.

15. Az egészségesebb hajért:

A cékla karotinoidokat tartalmaz, amelyek dúsabbá teszik a hajat és visszaadják a haj egészséges ragyogását.

A cékla kiválasztása és tárolása

A piacon beszerezhet magának egy adag friss céklát. Válassza a legjobb és legfrissebb céklát, mivel az sokkal egészségesebb.

A legjobb minőségű cékla kiválasztása

Kövesse az alábbi lépéseket a legjobb minőségű cékla kiválasztásához:

1. Keresse a kemény és szilárd céklákat:

Amikor céklát vásárol, a kemény és szilárd zöldségeket keresse, mivel azok a frissek. Minél öregebb a cékla, annál puhább is.

2. Válassza azokat, amelyeken levelek vannak:

A cékla levelei alapján is megállapítható, mennyire friss a zöldség. Keresse a zöld és nedves levelűeket, mivel a sápadt levelűek már valószínűleg nem frissek.

3. Válassza a sértetlen céklákat:

Az ép, sértetlen céklákat könnyebb tárolni, mivel nem olyan könnyen kezdenek rohadni. A sérült céklák rövidebb ideig bírják és vásárlás után néhány nappal rohadni kezdenek.

4. Válasszon kisebb céklákat:

Mindig válasszon kisebb céklákat, mivel azokat könnyebb tárolni és megfőzni.

A cékla tárolása

A cékla lefagyasztható és ugyanúgy tárolható, mint bármelyik másik boltban vásárolt zöldség. Ha nagy adag céklát vásárolt, tárolja helyesen, hogy a benne található fontos tápanyagok és vitaminok megmaradjanak. A céklát tárolhatja hűtőben, szorosan zárt műanyag csomagolásban. Ha levelekkel rendelkező céklát vett, szakítsa le a leveleket, mivel azok elnyelik a nedvességet, de a levelek szárát ne tépje le, mivel azok a gyökér részei, és leszakításkor könnyen megsérthetik a céklát. Szorosan zárt műanyag csomagolásban 7-10 napig marad friss a hűtőben tárolva.

A cékla felhasználása (Főzés/fogyasztás)

Sokféleképpen elkészíthető és fogyasztható a cékla: megfőzhető, mint bármelyik másik zöldség, fogyasztható salátaként az étkezések előtt vagy iható friss céklaléként, hogy a szervezet fit és egészséges maradjon. A legtöbb ember a céklalevet részesíti előnyben, amely egy pohárban tartalmazza a zöldség összes pozitív tulajdonságát. A cékla négyféleképpen készíthető el:

1. Párolás:

A párolás az egyik legjobb módja a cékla elkészítésének, mivel nem pusztítja el a zöldségben található tápanyagokat. Mossa le a céklát vízzel, majd a céklával megegyező mennyiségű vízzel töltse meg a párolóedényt. Párolja 30-45 percig, majd hagyja kihűlni. Végül hámozza le a héját, és már tálalhatja is.

2. Főzés:

A főzés hasonló a pároláshoz, de ilyenkor a céklát közvetlenül a forrásban lévő vízbe kell tenni. Főzze legalább 30 percig, aztán öntse ki a vizet, és hagyja a céklát kihűlni. Dörzsölje le kézzel a héját, majd tálalja.

3. Sütés:

A cékla megsütése nagyobb erőfeszítésbe kerül a pároláshoz és a főzéshez képest. Először vágja fel kis darabokra a céklát, aztán tegyen a tepsibe sütőpapírt. Helyezze a cékladarabokat a tepsire, majd ízlés szerint hintse meg egy kis olívaolajjal, sóval és borssal. Melegítse elő a sütőt, majd süsse a céklát 180 Celcius-fokon 30-60 percig.

4. Nyers fogyasztás:

A cékla fogyasztható salátákban vagy más fogásokkal együtt, akár apróra szeletelve, akár lereszelve. Ha a céklát olyan zöldségekkel keveri, mint a répa, káposzta és brokkoli, sokkal finomabb és egészségesebb lesz.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!
Forrás: dr. Tihanyi László
Exit mobile version
Megszakítás