Egyre több videó kerül fel a közösségi oldalakra, amelyeken látható, hogy sofőrök büntetőfékezéssel okoztak balesetet és veszélyeztették a többi autós testi épségét.
Borbély Zoltán közlekedési szakjogász a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában elmondta,
a büntetőfékezés közlekedési bűncselekmény,
de komoly pszichológiai vetülete is van, mégpedig az agresszió embertársainkkal szemben.
Büntetőfékezésről akkor beszélünk, ha az egyik jármű vezetője a másik autós vélt vagy valós közlekedési szabályszegését, vagy udvariatlanságát akarja megtorolni úgy, hogy bevág elé, és hirtelen lefékez. Ezzel a manőverrel a mögötte haladó autóst is hirtelen fékezésre vagy megállásra kényszeríti, ami rendkívül balesetveszélyes.
A büntetőfékezés elkerülhető, ha a gépjárművezetők betartják a KRESZ-szabályokat, az előírt biztonságos követési távolságot.
A beszélgetés során Borbély Zoltán azt is elmondta, hogy
a közúti veszélyeztetést, a büntetőfékezést a garázdasághoz hasonlítaná, mert alapvetően ez is közrend elleni bűncselekmény.
Ha bosszúfékezés miatt veszélybe kerül mások élete vagy testi épsége, az közúti veszélyeztetés, és a büntető törvénykönyv szerint büntetendő. Ha ezzel közlekedési balesetet is okoz valaki, az súlyosabb megítélés alá esik.
Arra is kitért, hogy 2018 óta a sebességtúllépés önmagában nem számít közúti veszélyeztetésnek, csak abban az esetben, ha a testi sérülés közvetlen veszélye vagy az élet veszélyeztetése fennáll.