2015. 05. 16. – 10:41 forrás: M1 híradó
Menekültek, többnyire afgán menekültek laknak Budapest különböző pontjain. Felnőttek, gyerekek is. 8-10 fős csoportokban. A Híradónak beszélt egy férfi, aki azt mondta: már 9 napja egy fővárosi parkban alszanak, nincs pénzük továbbmenni. És még ételt sem tudnak venni. Hasonló helyzet alakult ki Belgrádban is: ott nagyjából 1000 menekült élhet most, többnyire az utcákon.
A Nyugati pályaudvaron az esti órákban sokszor látni kisebb menekültcsoportokat. Van olyan aki, Magyarországra jött és itt szeretne boldogulni.
Ha lehetőséget kapok a magyar államtól, akkor szeretném megtanulni a nyelvet és munkát vállalni, itt letelepedni és hasznos tagja lenni a magyar társadalomnak – mondta egy fiatal.
A Petőfi híd mellett található Nehru parkon, a sétány egy eldugott részén fiatal afgánok húzódtak meg.
Az egyik férfi azt mondta: nem volt más választása, szerencsét kellett próbálnia. A családom Afganisztánban maradt, és én abban bízom, hogy el tudok jutni egy európai országba ahol munkához jutok és onnan tudom őket támogatni, mert otthon nincs munka – tette hozzá.
A csoportot péntek reggel igazoltatta a rendőrség. A Budapesti rendőr-főkapitányság megerősítette, hogy nyolc afgán állampolgárt, okmányaik ellenőrzése után előállítottak az ügyben illetékes Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalban. A hivatal szóvivője telefonon a Híradónak azt közölte: a csoport tagjai menedékjogot kértek, de az eljárás közben – bár a lakóhelyüknek kijelölt táborban szállást, élelmet és egészségügyi ellátást is kapnak – kimentek a nyitott intézményből. Ez ugyan szabálytalan, de a legtöbb migráns nem törődik vele, mert megpróbálnak továbbutazni.
Kovács Zoltán kormányszóvivő az M1 hírfolyamában emlékeztetett arra: hogy míg 2012-ben 2700 menedékkérelmet adtak be Magyarországon, addig idén csak az év első három hónapja alatt 43 ezret, ezért sokkal szigorúbb szabályokra van szükség. Az egész migráció, illegális migráció, megélhetési bevándorlás kérdését átfogó módon, részben közös európai, részben tagállami hatáskörben, új felfogásban kell kezelni – fogalmazott.
Belgrád
A szerb fővárosban a becslések szerint legalább ezer menekült él az utcákonn. Csak a belgrádi nemzetközi buszállomás melletti parkban több mint száz mingránst látott 10-15 fős csoportokban a Híradó tudósítója.
Az országomban nem találsz munkát, nem alszunk, mert nincs biztonság és éhezünk. Amikor Szerbiába értem, megnyugodtam. Két napja a parkban alszom, de kipihentem magam. Nem tudom hogyan, de tovább akarok menni Olaszországba – mondta az egyik afgán fiatal.
A legtöbbjüknek, mire Szerbiába jutnak, elfogy a pénze. Amíg a családjuktól nem érkezik segítség, addig a szabad ég alatt alszanak, és amint lehet, továbbindulnak.