Életének 93. évében érte a halál a Kossuth-díjas írónőt, akinek pályafutása során húsznál is több mesekönyve, három évvel ezelőtt pedig egy felnőtteknek szóló verseskötete is megjelent.
Fésűs Éva 1926. május 14-én született Cegléden. 1950-ben házasodott össze Temesi Lajossal Kaposváron. Itt született három gyermeke, és haláláig itt élt. Meseírói pályafutása rádiójátékokkal kezdődött az 1950-es évek elején. A Magyar Rádió állandó külső munkatársaként 1958-tól mintegy 20 éven keresztül rendszeresen dolgozott a Gyermekrádiónak. Meséinek, mesejátékainak verseit, dalszövegeit is ő írta. 1969-től dolgozott a Magyar Televíziónak is. Ezek a munkák alapvetően a már elkészült mesék filmre vitelét jelentették.
A rádiós munka megszűnése után elhatározta, hogy a hangjátékokat leírja. Így születtek meg a mesekönyvek, meseregények, melyek munkáit maradandóvá tették.
Több évtizedes gyermekirodalmi munkássága elismeréséül Fésűs Éva számos kitüntetésben részesült. Többek között az IBBY-díj, a Kaposvár Díszpolgára cím, a Köztársasági Érdemrend Tiszti Keresztje és a PRIMA-Díj árulkodnak gazdag életművéről, mely magában foglal több mint 20 mesekönyvet, 353 rádiós műsort, 28 mesejátékot.
„… bizonyosságot nyert, hogy jól döntöttem, amikor egyik hivatásomul a meseírást választottam. Olyan meseírást, ami nem valamiféle hobbi, hanem minden játékos szépsége, tarkasága mellett fontos nevelési eszköz, és része lehet a gyermekirodalomnak. Amit csak szívvel-lélekkel lehet vállalni”
— mondta az írónő 2004-ben, Díszpolgári köszönő beszédében.
A jóért, a boldogságért küzdeni kell. A jó nem magától győzedelmeskedik, azért tenni kell. A boldogság nem röpül csak úgy a szívünkbe. Nem tétlenkedhetünk. A jóért való küzdelmünket nem adhatjuk fel”Fésűs Éva meséi a műmesék és a népmesei hagyományok legjobb ötvözetei voltak. Hősei szeretetreméltóak, ügyesek, furfangosak, történetei meghatóak és tanulságosak. Ő „a kicsik, a sete-suta őzikék, névtelen ezüsthegedűsök” igazában hitt, „és azokéban, akik végig szürke nyuszikák maradnak, sok galibát csinálnak, de okulnak és igyekeznek mindent jóvátenni, miközben példát mutatnak szeretetből és barátságból”. Meséivel alapvető erkölcsi igazságokat közvetített a gyerekeknek.
– fogalmazott egy helyen.
forrás: MTI/ fesuseva.hu