13.8 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeSportSporthirekA boksz alapvető szabályai

A boksz alapvető szabályai

A boksz alapvető szabályai

Minden, amit a kezdőknek az ökölvívásról tudni érdemes

A boksz lehet a világ egyik legősibb sportja: már időszámításunk előtt 688-ban is szerepelt az ókori olimpiai játékok közt, bár szabályozottabb változatai az 1500-as években alakultak ki. De mik is ezek a szabályok? Tekintsük át együtt!

A jó boksz kecses, elegáns és dinamikus, csodálatosan mutatja be az emberi test képességeit. Ha brutálisan akarnánk fogalmazni, azt mondhatnánk, a célja az ellenfél megütése. Ha kevésbé barbár hasonlatot választunk, a cél egyszerre ütni és mégsem ütni.

Játékosok és felszerelések

A ring a nevével ellentétben négyzet alakú, mindkét oldalán 4,9-7,6 méteres, és a talajtól mintegy egy méternyire megemelt platformon található egy élő fogadás oldal információi alapján. A bokszolók kesztyűt viselnek, amelyek a kéz és az ellenfél védelmére egyaránt szolgálnak. Az ökölvívókat súlyuk szerint osztják be: a játékosok csak hasonló súlyú ellenfelekkel küzdenek, mivel a fizikai méret rendkívül fontos a versenyben.

Pontozás

Professzionális szinten a mérkőzéseket három bíró pontozza szubjektív módszerrel, az alapján, hogy melyik bokszolót érezte nyertesnek az egyes körökben. Ha a mérkőzések nem dőlnek el kiütéssel, visszavonulással vagy kizárással, akkor a bírók pontozólapját veszik alapul a valami (link) szerint.

Ha mindhárom bíró egyetért, akkor egyhangú a döntés, míg 2:1 arány esetén megosztott a döntés. Ha két bíró szerint a játék döntetlen, vagy egy szerint az, míg a másik kettő véleménye megoszlik, akkor a játék döntetlennek minősül.

Gyakrabban fordul elő azonban, különösen a nagyobb súlycsoportoknál, hogy a küzdelmet leállítják a 12. menet vége előtt. Egy bokszolót akkor ütnek ki, ha padlóra került, és 10 másodpercen belül nem tud felkelni, ám a játékvezető kizárhatja a versenyzőt bizonyos szabálytalanságok miatt is.

A győzelem egy másik módja a technikai kiütés, vagy TKO. Ha egy ökölvívó nem hajlandó folytatni a játékot, vagy a játékvezető és az egészségügyi személyzet úgy ítéli meg, hogy nem képes rá, az TKO-nak minősül. Ez a helyzet akkor is előállhat, ha egy játékost meghatározott számú alkalommal – általában háromszor – leütnek egy körben.

A győztest a bírók pontozzák, míg más esetben kiütés, technikai kiütés vagy kizárás dönti el a meccset a fent részletezettek szerint. Az amatőr meccseken különböző módszereket alkalmazhatnak, például a játékvezető dönthet, vagy a bírók elektronikus pontozással számolhatják az ütéseket.

A boksz szabályai

A profi ökölvívásban a mérkőzések 12 háromperces körből állnak egy fogadás bónusz oldal szerint, a fordulók közt egy perc pihenővel. Az egyetlen támadási módszer az ökölbe szorított kézzel való ütés.

Egy játékos nem üthet övön alulra, illetve nem ütheti ellenfele veséjét, fejét vagy nyakának hátsó részét sem. Nem üthet akkor sem, amikor ellenfele elesik. Egy alacsony ütéssel eltalált bokszolónak öt percig tart felépülnie.

Ha nem szándékos szabálytalanság – például a fejek összecsapása – vet véget a küzdelemnek, mielőtt a negyedik kör lezárul, akkor a meccs „nem versenynek” minősül. Az ötödik körtől kezdve a döntés a bírók kártyáira van bízve, és technikai döntés hozható.

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem