Az Európai Unió menekültügyi politikájában évek óta tartó patthelyzet megszüntetése érdekében Nancy Faeser német belügyminiszter arra törekszik, hogy néhány tagállammal együttműködve hatékonyabb menekültügyi rendszert alakítson ki. Az egyik ellenzéki politikus szerint a belügyminiszternek megállítania kellene a folyamatot, nem pedig újabb meghívókat osztogatni.
Nancy Faeser belügyminiszter (SPD) arról tájékoztatta az Európai Uniót, hogy Németország az úgynevezett készségesek koalíciójával szeretné tehermentesíteni a déli államokat – írja a Die Welt német lap.
Még több külföldi hír
A tárcavezető ugyan nem adott becslést arról, hogy hány ország csatlakozhat a német kezdeményezéshez, de szerinte Olaszország és Franciaország is nyitott a kérdésre – olvasható a V4NA nemzetközi hírügynökség cikkében.
Egy ilyen koalíció irányt mutathatna és elindíthatná az európai menekültügyi rendszer továbbfejlesztését. A fehérorosz határon kialakult helyzet például megmutatta, hogy az Európai Uniónak hatékony és válságálló menekültügyi rendszerre van szüksége
– jelentette ki a német belügyminiszter.
A szociáldemokrata politikus nagy reményeket fűz az Európai Tanács francia elnökségéhez is, ami június végéig tart.
Németországban ismét éles vita alakult ki a javaslat miatt:az ellenzék bírálta a szociáldemokraták tervét, mondván, ez megosztja az Európai Uniót a fontos migrációs kérdésekben.
Még több külföldi hír
A Kereszténydemokraták és a Keresztényszociális Unió (CSU) jobbközép blokkjának tagjai szerint nem működőképes az az elképzelés, hogy néhány tagállam egyedül cselekedjen, mert az veszélyezteti az unió integritását.
Alexander Dobrindt, a CSU frakcióvezető-helyettese egy parlamenti ülésen kijelentette, hogy a szociáldemokraták terve óriási kockázatot jelentene a belső határellenőrzés nélküli Európára.
Bárki, aki egyoldalúan új ösztönzőket hoz létre a további migrációra, az veszélyezteti Európa egységét és a nyitott határokat az unióban. Faeser nem értette meg, hogy az Európai Unió azt jelenti, hogy mindenkit egy eszme mögé kell felsorakoztatni, ahelyett hogy saját ideológiát erőltetünk másokra
– fogalmazott a frakcióvezető-helyettes.
Christoph de Vries, a Kereszténydemokrata Unió képviselője – aki a Bundestag belügyi bizottságának tagja is egyben – a Bild című lapnak nyilatkozva határozottan elutasította a javaslatot.
Még több külföldi hír
Azt mondta, hogy Németország évek óta a legnagyobb humanitárius terhet viseli Európában, ezért szerinte a belügyminiszternek mostannak kell lennie a legfőbb prioritásnak, hogy megálljt parancsoljon a folyamatnak és ne osztogasson újabb meghívókat.
2021-ben többéves rekordot döntött a menedékkérők száma Németországban. A Szövetségi Migrációs és Menekültügyi Hivatal adatai szerint a hatósághoz körülbelül 190 800 kérelem érkezett tavaly, ebből csaknem 150 ezren először próbálkoztak letelepedni az országban.
Még több külföldi hír
A legtöbben Szíriából és Afganisztánból érkeztek a német hivatalhoz – emeli ki a V4NA hírügynökség a cikkében.
Borítókép: Németországba igyekvő illegális bevándorlók az osztrák–német határ német oldalán fekvő Freilassingnál 2015. szeptember 17-én (Fotó: MTI/EPA/Marc Müller)
magyarnemzet