Német statisztikák szerint továbbra is jelentős különbségek vannak Németország nyugati és keleti fele között. A tömeges nyugatra költözés csupán a kétezres évek elején kezdett csökkenni a berlini fal 1989-es lebontása után.
Több alkalommal került elő a berlini fal egy-egy épségben álló szakasza az 1989-es lebontás óta. Augusztus közepén egy 20 méteres, gazzal benőtt részt nyilvánított műemlékké a Berlini Fal Alapítvány.
Nyugat- és Kelet-Berlin egyesítése után majdnem harminc évvel azonban nem csak a tárgyi emlékek idézik fel a kilencvenes évek előtti időszakot: egy friss német statisztika szerint ugyanis továbbra is jelentős különbségek vannak Németország nyugati és keleti fele között.
Az NDK egykori tartományaiban átlagosan évente 67 órával dolgoznak többet, mint nyugaton. A több munkáért keleten kevesebb bért adnak: az átlagos éves bruttó jövedelem ezekben a tartományokban 34 754 euró. Ez ötezer euróval kevesebb, mint az egykori NSZK-ban. Sokan éppen ezért költöztek keletről nyugatra.
A tömeges Nyugat-Berlinbe történő költözés a 2000-es évek elején csökkenni kezdett.
Steffen Krohnert, a Berlini Népességtudományi Kutatóintézet professzora a műsorban elmondta: 2010 óta folyamatosan csökken a Kelet-Berlinből elköltözők száma. 2011-ben fordult elő először, hogy az érkezők és a távozók aránya kiegyenlítődött.
Ettől függetlenül az ország két fele közötti különbség azonban nemcsak gazdasági, hanem társadalmi szinten is megfigyelhető. Ez pedig a német közvélemény-kutatások szerint a harminc évvel ezelőtti kettéválasztás ma is élő öröksége.
A német közvélemény-kutatások szerint ennek az egyik oka a múltbéli gazdasági és társadalmi különbségekben keresendő.
Bár ezek a határok mára elmosódtak, a gyakorlat azt mutatja, hogy a keleti és nyugati tartományok gazdasági megkülönböztetése ma is létezik. Erre példa, hogy a frankfurti tőzsde DAX indexében szereplő harminc legnagyobb német vállalat egyike sem valamelyik keleti tartományban választott székhelyet: mind az egykori Német Szövetségi Köztársaság területén rendezkedett be.
A startupok, az innovatív kis- és középvállalatok is jellemzően a nyugati tartományokat választják az indulásukhoz. A kölni Gazdaságkutató Intézet júliusban megjelent innovációs térképe szerint Németország déli tartományai vezetnek a kutatás-fejlesztés területein is.
Forrás: M1