A rizs már évszázadok óta nagyon fontos táplálék a világ minden táján. Indiában és Kínában például nem is teljes az étkezés rizs nélkül.
Nagyon sokfélét fogyasztanak – basmati, fehér, barna és fekete rizst is – nemcsak azért, mert ez egy tipikus ázsiai étel, hanem azért is, mert úgy vélik, hogy a rizsnek számtalan egészségügyi előnye létezik.
A barna rizs sokkal egészségesebb, mint a fehér változat, hiszen magasabb a tápértéke, ez a szupertáplálék alacsony zsírtartalmú és kalóriamentes is egyben. Nagyon sok élelmi rostot és ásványi anyagot tartalmaz, mint például vas, kalcium, foszfor, cink, szelén, magnézium. De B1-, B2-, B3-, B6-, illetve E- és K-vitaminban is bővelkedik, ezen kívül az antioxidáns flavonoidoknak, a fehérjéknek és az esszenciális zsírsavaknak is gazdag tárháza.
A barna rizs az egyik olyan táplálék, amely támogathatja a fogyókúránkat, hiszen gazdag élelmi rostokban, így könnyen eltelít bennünket. Minél több rostos ételt fogyasztunk, annál kevesebb kalóriát veszünk magunkhoz. Így amennyiben lecseréljük a fehér rizst barna rizsre, csökkenthetjük a hasi zsír mennyiségét.
További előnye a barna rizsnek, hogy alacsony glikémiás indexszel rendelkezik, így hozzájárul a vércukorszint szabályozásához. Az alacsony glikémiás szint azt jelenti, hogy csak lassan szívódik fel, így nem emeli meg drasztikusan a vércukor szintjét.
Tanulmányok igazolják, ha napi 3 alkalommal fogyasztunk rostos táplálékokat, mint amilyen például a barna rizs is, akkor mintegy 35%-kal csökkenhet a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. A barna rizs ezen kívül fitinsavat és esszenciális polifenolokat is tartalmaz, melyek szintén megakadályozzák a cukor gyors felszívódását, így csökkentve a cukorbetegség kialakulásának esélyét.
Ez a gabona előnyös lehet azok számára is, akik csökkenteni szeretnék a koleszterinszintjüket, hiszen segít a kiválasztásában.
A barna rizs a kognitív diszfunkció kialakulását is mérsékelheti, illetve védelmet jelenthet a különféle neurodegeneratív betegségekkel szemben. Rendszeres fogyasztásával csökkenhet az Alzheimer- és a Parkinson-kór, illetve a depresszió és a szorongás kialakulásának kockázata is.