5.8 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeFőhírekBelföldi hírekA bankkártyák korában is a készpénzt szeretjük

A bankkártyák korában is a készpénzt szeretjük

forrás: Kossuth Rádió, Napközben

Hetven éve, augusztus 1-jén vezették be a forintot. A magyar fizetőeszköz sokat változott az elmúlt évtizedek folyamán, de vajon merre tart? A Kossuth Rádió Napközben című műsora arról készített összeállítást, hogy mikor és mennyire szeretünk készpénzzel fizetni, hogyan lehet beváltani a sérült vagy éppen régi kiadású bankjegyeket, és mi jelent igazán értéket egy gyűjtő számára.

Az 1946-os kibocsátás időszakában egészen más készpénzforgalmi környezetnek kellett megfelelniük a bankjegyeknek, mint ma. A kezdeti bankjegyeket elég volt szépen megtervezni és különleges papírra és eljárásokkal megnyomtatni, s ezekkel a „biztonsági jegyekkel” évtizedeken át megfelelőek voltak, hiszen sokkal szegényesebb volt például a hamisítás, magyarázta Pataki Tibor, a Magyar Nemzeti Bank készpénz-logisztikai igazgatója a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.

A bankkártyák korában is a készpénzt szeretjükA megújított húszezer és tízezer forintos bankjegy részlete. MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor

A technikai fejlődést azonban a bankjegyeknek is követniük kell. Épp ezért 2014 decembere óta folyamatban van a teljes sorozatra kiterjedő csere, tette hozzá Pataki Tibor.

A bankokban használatos automatáknak, gépeknek megbízhatóan azonosítaniuk kell a bankjegyeket, így a azok látható és nem látható dimenzióiban is nagy változások történtek.

2015 végén 425 millió darab bankjegy volt forgalomban, ez 4240 milliárd forint értéket jelent. Az érmék száma pedig 1 milliárd 525 millió darab volt, amely körülbelül 59 milliárd forint.

A forgalomból kivont bankjegyeket, illetve érméket a Magyar Nemzeti Bank és a hitelintézetek is beváltják törvényes fizetőeszközre. A bevonás meghirdetését követően a hitelintézetekhez három, a jegybankhoz pedig húsz évig lehet bevinni őket.

Rendkívüli sebességgel terjednek a készpénzkímélő fizetési módok, a bank- és hitelkártyák, ugyanakkor a statisztikákból az is kiderül, hogy a készpénz mennyisége még mindig növekvő tendenciát mutat – nem csak Magyarországon, de külföldön is, mondta Pataki Tibor.

Hozzátette: az elmúlt évben körülbelül 15 százalékkal növekedett a forgalomban lévő készpénz mennyisége. Sok tekintetben ugyan kényelmesebbé teszi az életünket a kártyák használata, egyelőre azonban még jelentős igény mutatkozik a készpénz használatára.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem