Home Életmód Egészség - betegség A 7 legjobb hazai gyógyfürdő az artrózis ellen

A 7 legjobb hazai gyógyfürdő az artrózis ellen

A felmérések szerint a felnőtt hazai lakosság mintegy 15-20 százalékát, azaz nagyjából minden ötödik embert érint az artrózis vagy magyar nevén ízületi porckopás.

Porckopásról akkor beszélünk, amikor az ízületekben megtalálható csontvégeket borító porcréteg gyorsabban használódik el, mint ahogy visszaépül. Így az a mozgásban játszott szerepét nem tudja tökéletesen ellátni, ami nemcsak fájdalmas, de hosszú távon az ízületek elhasználódását, a mozgás beszűkülését jelentheti.

Számos az artrózis tüneteit enyhítő kezelés és étrend-kiegészítő létezik már erre a problémára, az Artroflex Plus étrendkiegészítő kapszula számos jótékony hatását is sok helyen tárgyaltuk már. Jelen cikkünk azonban most egy nagyon kellemes kiegészítő kezeléssel, a hazai gyógyvizekkel foglalkozik.

Összeállításunkban azokról a magyarországi gyógyfürdőkről lesz szó, amelyek vizének összetétele kifejezetten jótékony hatással van az artrózis okozta tünetek kezelésére.

Gyógyvizek hatása az artrózisban szenvedők tüneteire

A meleg víz már önmagában is segít ellazulnunk és kiválóan oldja a legtöbb betegségünk legfőbb okát, a stresszt. Ezen felül a gyógyvizekben oldott állapotban megtalálható ásványi anyagok fürdőzés közben a bőrön keresztül felszívódnak és így belsőleg is gyógyítanak.

Nagyon sok hazai gyógyvíz tartalmaz kalciumot, magnéziumot, hidrokarbonátot, ami kifejezetten hasznos, ha ebben a betegségben szenvedünk. Egyes gyógyvizek tartalmaznak még ezen felül radont vagy ként, amely elemeknek kiváló fájdalomcsillapító hatása is ismert. Így az ezeket tartalmazó fürdők kifejezetten előnyösek a kopásos fájdalmakkal küzdők számára.

Gellért Gyógyfürdő és Uszoda – Budapest

A világszerte ismert és a külföldiek által igen kedvelt, szecessziós stílusban épült Gellért Gyógyfürdő és Szálló 1918-ban nyitotta meg kapuit, majd 1927-ben a hullámstrandfürdővel és 1934-ben a pezsgőfürdővel bővült. A területén feltörő „csodahatású” forrásokról már a XV. századból is találunk feljegyzéseket.

Későbbiekben a törökök is kedvelték, mivel nagyobb és forróbb vizű volt, mint a korabeli budai fürdők. A XVII. században Sárosfürdőnek nevezték, a medencék fenekén leülepedett, a forrásvízzel feltörő finom forrásiszap miatt.

A Gellért-hegy belsejében létesített forrásfoglalások biztosítják a fürdő vízellátását. Nátriumot is tartalmazó kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos és szulfátos-kloridos hévíz, melynek fluoridion-tartalma is jelentős, kiváló az artrózis okozta fájdalom csillapítására.

Rudas gyógyfürdő – Budapest

A több mint 450 éves Rudas Gyógyfürdő igazán különleges helyszín egy kellemes mártózáshoz.

A Rudast 1566-1572 között építette fel Szokollu Musztafa budai pasa, de már korábban is üzemelt fürdő ezen a területen. IV. Béla király uralkodása alatt kezdett komolyabb fejlődésnek indulni a Gellért hegy környéke, ekkor építettek a mostani Rudas helyén ispotályt és fürdőt a johannita lovagok; ezt a törökök is használták a Rudas felépüléséig.

A fürdő épületének fő magja és egyben alapja a mai napig a török fürdő nyolcszögletű medencéje és a félgömb kupolával fedett nyolc oszlopos medencetér. A török fürdőhöz eredetileg tartozott egy nagy előcsarnok is, ahol a vendégek átöltöztek, teáztak, pipáztak és kávéztak.

A Rudas nátriumot is tartalmazó kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos és szulfátos, radioaktív hévízzel rendelkezik, melynek fluoridion-tartalma is jelentős. A víz hatásosan alkalmazható az ízületek degeneratív betegségei, idült és félheveny ízületi gyulladások, porckorongsérv, idegzsábák és a csontrendszer mészhiányos állapotai esetén. A Rudas ivócsarnokában a Hungária, az Attila és a Juventus források vizét lehet fogyasztani, melyek ivókúrára is kiválóan alkalmasak.

Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház – Hévíz

A Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház, azaz a hévízi tófürdő a világ legnagyobb biológiailag is aktív, természetes termáltava.

A többezer éves tőzegfenekű gyógytavat egy 38 méter mélyen fekvő forrásbarlang több, ásványi anyagokban gazdag, hideg és a meleg vizű forrása táplálja. A 410 literes másodpercenkénti vízhozam mellett a tó vize három nap alatt kicserélődik. A feltörő víz hőmérséklete a forrásnál 38,5 fok. A tó vizének hőmérséklete nyáron eléri a 37 fokot, de télen sem csökken 24 fok alá, így még a leghidegebb hónapokban is alkalmas a fürdőzésre.

A Hévízi Gyógytó vize egyenlő mértékben gazdag oldott és gáznemű anyagokban, egyesítve így a szénsavas, a kénes, a kálcium, magnézium, hirdogén karbonátos és enyhén radioaktív gyógyvizek kedvező tulajdonságait. Külön említést érdemel a tó medrét vastagon borító radioaktív gyógyiszap. A maga nemében egyedülálló hévízi gyógyiszap egyaránt tartalmaz szerves és szervetlen anyagokat, a benne lévő rádiumsók és redukált kénvegyületek, a szerves savak alkotta gyógytényezők különleges értéket képviselnek.

A több mint tízezer éves, kénes, enyhén radon emanációt tartalmazó gyógyvíz és gyógyiszap a komplex fizioterápiás kezelésekkel együtt igen előnyös elsősorban a reumatikus és mozgásszervi betegségek kezelésére.

Miskolctapolca Barlangfürdő

A Miskolctapolca Barlangfürdő egy Európában egyedülálló, meleg források felett emelkedő barlangban kialakított fürdőhely. A 30°C-os víz és a barlang klímája gyógyhatású, főként ízületi betegségek esetén ajánlott, de mivel sótartalma alacsonyabb, mint a gyógyvizeké – nem éri el az 1000 milligramm/litert sem – így korlátlan ideig lehet benne fürdőzni.

A barlangban fakadó, közvetlenül a középső triász kori mészkőből előtörő források hőmérséklete 28 és 31,5 Celsius fok. A kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos vizek közé tartozik. Ezen kívül jódot, brómot, káliumot, tartalmaz magas rádiumtartalommal. A teljes oldottásványianyag-tartalma literenként 1011 mg.

Egri termálfürdő

Az Egri Termálfürdő 1932-ben nyitotta meg kapuit, Magyarország egyik legszebb fürdőhelye, mely a külföldi turisták körében is népszerű. A gyönyörű ligetes környezetben elhelyezkedő fürdő a gyógyulni, sportolni és szórakozni vágyók paradicsoma.

Az Eger belvárostól néhány percre található fedett-nyitott vízi élménysziget hét medencével, sportpályákkal és közvetlen átjárási lehetőséggel rendelkezik a Török Fürdőbe.

A 47 Celsius fokos hévíz a kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos vizek közé tartozik, de ként is tartalmaz, így kifejezetten ajánlott az artrózisban szenvedők panaszainak kezelésére.

Harkányi Gyógy- és Strandfürdő

Harkány 13,5 hektáros ősparkjában a több százéves fák és a Zsolnay-féle eozinos szökőkutak között található a Harkányi Gyógy- és Strandfürdő, Közép-Európa egyik leghíresebb fürdőhelye. Harkány nemcsak a pihentető, frissítő és gyógyító kezelések, hanem a holisztikus gyógymódok mellett is elkötelezte magát, hogy a kezelések során a vendégek teste és lelke újra harmóniába kerülhessen egymással.

A gyógyító vizet a 19. században fedezték fel, tudományos vizsgálatok során kiderült, hogy hatása a holttengeriéhez hasonló, de ezen felül óriási mennyiségű az ásványi anyag tartalma. Az ionokban gazdag termálvízben nagymennyiségű oldott karbonyl szulfid és kén található, mely vízben oldott és légnemű állapotban 150 000-szeresen szívódik fel, és nagymértékben hozzájárul a reumatológiai betegségek és a meddőség kezeléséhez. Hatékonyan csökkenti a gyulladást, gyorsítja a sejtek regenerálódását és a gyulladt területek öntisztulását is. A víz gyógyhatása a reumatológiai betegségek gyógyításában, valamint a pikkelysömör tünetmentessé tételében kiemelkedő.

Zsóry Gyógy- és Strandfürdő – Mezőkövesd

A Zsóry Gyógy- és Strandfürdő Észak-Magyarország egyik legnépszerűbb gyógyfürdője. A település termálvizét 1939-ben tárták fel. A fürdő első termálmedencéjét 1940-ben adták át. A település termálvize 1968-ban kapta meg a gyógyvíz minősítést, a fürdőt pedig 1983-ban nyilvánították gyógyfürdővé.

A 72 Celsius fokos, kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos víz szabad szénsavat is tartalmaz, azonban kiemelkedően magas szulfidkéntartalma miatt a kénes vizek közé sorolják. A víz összes oldottásványianyag-tartalma 3500-3890 mg literenként.

Kéntartalma Magyarország összes gyógyvize közül a legmagasabb. A kén a bőrön át felszívódik, értágító hatása révén csökkenti a vérnyomást, javítja az erek, beleértve a koszorús erek vérellátását, az erek falának kéntartalmát, ezáltal csökken azok koleszterintartalma és így az érelmeszesedés veszélye is. A kénes fürdő gyulladáscsökkentő hatású, élénkíti a légzést, javítja az anyagcserét és a degeneratív ízületi betegségeket. A szulfidion bizonyos bőrbetegség gyógyításában is szerepet játszik.

A kétnapos wellness hétvégétől ne várjunk csodát

Mivel az artrózis kialakulása is éveken keresztül tartó folyamat, a gyógyulást sem várhatjuk egyetlen hétvége alatt. Ahhoz, hogy a gyógyvíz ki tudja fejteni jótékony hatását, érdemes hosszabb kúrát tartani a fürdőzésből. Egy hétvégi fürdőzés stresszoldásnak jó, de ahhoz, hogy a gyógyhatás is érvényesülni tudjon, legalább 15-20 alkalmas, minimum 30 perces kezelésre van szükség.

Az OEP támogatásával évente kétszer 15 kezelést tudunk igénybe venni. Ezt három hét alatt lehet lefürdeni, de lehetőség van 56 napra is széthúzni a kúrát. Természetesen a kúrákat teljes áron is igénybe lehet venni, de ha valaki inkább OEP-támogatással fürdőzne, akkor a kezelést az adott szakrendelésen, például reumatológián, nőgyógyászaton írathatja fel. A fürdőhelyen aztán a kezelőorvos beállítja a víz hőfokát, és megszabja a kezelés hosszát, esetleg kiegészítő kezeléseket ajánl.

Fontos, hogy a gyógyvíz nem csodaszer, inkább egy kellemes kiegészítő kezelés. A gyógyszeres kezelést nem váltja ki. Artrózis okozta panaszok esetén azonban nagyon jó fájdalomcsillapító és lazító hatású.
Ugyancsak fontos óvatosnak lenni az öngyógyítással. Tisztában kell lenni azzal is, hogy akut fájdalom esetén például a forró gyógyvíztől a gyulladás még jobban belobbanhat. Érdemes tudni arról is, hogy ha egész nap nyakig ülünk a fürdőben, a víz tömege hat a szívre, és az egész keringésrendszerre, előfordulhat, hogy estére fáradtabb lesz, mint előtte. Ez természetesen később elmúlik, de fel kell készülni erre az eshetőségre is.

Forrás: artroflex.hu/

Exit mobile version
Megszakítás