A 2020-as év költségvetése a családok támogatásának költségvetése lesz, a 2200 milliárd forintot is meghaladja a családok támogatására jövőre rendelkezésre álló összeg.
Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára sajtótájékoztatón azt mondta: minden eddiginél több forrást tudnak a családok segítésére biztosítani.
A jövő évi költségvetésben a 2200 milliárd forintot is meghaladja a családok támogatására rendelkezésre álló összeg, ez 2010-hez képest, amikor 960 milliárd forint volt erre a célra, két és félszeres emelkedést jelent- fűzte hozzá.
Hozzátette: Magyarország demográfiai kihívásait nem bevándorlással kívánják orvosolni, hanem magyar gyermekek születésének támogatásával. Szólt arról, hogy az eddigi családtámogatások mellett július 1-étől elindul a családvédelmi akcióterv is, illetve két eleme jövő év január 1-től, ehhez is megvannak a források a költségvetésben.
Összességében a családok támogatására rendelkezésére álló több mint 2200 milliárd forintból mintegy 200 milliárd forint kifejezetten a családvédelmi akciótervhez kapcsolódik a következő évben – mondta az államtitkár, hozzátéve, a babaváró támogatáson keresztül több mint 400 milliárd forintot vehetnek majd fel a fiatalok olyan kamatmentes kölcsönként, amelyet adott esetben vissza sem kell fizetniük, ha gyermekeket vállalnak.
A jövő évi költségvetésben csaknem 300 milliárd forintot fordítanak otthonteremtésre, a családi otthonteremtési kedvezményen (csok), az ahhoz kapcsolódó, bővülő, támogatott kölcsönön keresztül, vagy jelzáloghitel-elengedéssel – közölte Novák Katalin, megemlítve: ebben az összegben szerepel a július 1-jétől induló falusi csok is.
Felhívta a figyelmet a családi adókedvezmény lehetőségére is, amely az idei évben is emelkedett, és jövőre indul a négygyermekes édesanyák személyijövedelemadó-mentessége is. Kitért arra, hogy a jövő évi költségben 40 milliárd forint áll, rendelkezésre bölcsődefejlesztési célokra.
Novák Katalin a sajtótájékoztató után, Bács-Kiskun megye 4. számú választókerület polgármestereinek értekezletén tartott előadásában egyebek mellett azt mondta: a bölcsődei rendszer rugalmassá vált.
Beszélt a minibölcsőde nyújtotta lehetőségről, és elmondta azt is, hogy a családi bölcsőde egy kistelepülésen, faluban is jól működhet és jövőre jelentősen növelik a finanszírozását.
Novák Katalin szólt arról is, hogy 2010 után visszaadták a gyermekgondozási segély (gyes) „harmadik évét”, a családi adókedvezményt visszavezették, bővítették. Bevezették a gyermekgondozási díj (gyed) extrát és egy teljesen új otthonteremetési programot, a folyamatosan bővülő csokot – sorolta.
Azt mondta: 2010-ben a családtámogatások 76 százaléka alanyi jogon járt és csak 24 százaléka volt munkához kötve, míg most – két és félszer akkora összegből – a munkaalapú támogatások vannak túlsúlyban, ami 3,6 százalékos munkanélküliség mellett indokolt, és a magyar emberek támogatását élvezi.
A demográfiai eredményekről szólva hangsúlyozta: bár fogy a népesség Magyarországon, a gyermekvállalási kedv nőtt, húsz éve nem vállaltak átlagosan annyi gyermeket a fiatalok, mint most. A házasságkötések száma majdnem 50 százalékkal emelkedett, kevesebb a válás, a terhességmegszakítások száma is csökken.
Az értekezleten jelen volt Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a térség fideszes országgyűlési képviselője is.
(MTI; kormany.hu)