Home Főhírek Külföld A 17-szeres világbajnok búvárúszó, aki feláldozta a karrierjét, hogy megmenthesse 20 ember...

A 17-szeres világbajnok búvárúszó, aki feláldozta a karrierjét, hogy megmenthesse 20 ember életét..

Miután 1976-ban egy trolibusz belezuhant az örményországi Jereván-tóba, Shavarsh Vladimiri Karapetyan beugrott, és több mint 20 percet töltött azzal, hogy kihúzza az embereket a roncsból.

Egy békés késő nyári napon Jerevánban, Örményországban egy trolibusz hirtelen letért az úttestről, és egyenesen a Jereván-tóba zuhant. Míg a legtöbben rémülten nézték a történteket, Karapetyan azonnal akcióba lendült.

Egyetlen célja volt: minél több embert megmenteni. Az akkor 23 éves világbajnok búvárúszó leúszott a tó mélyére, a lábával betörte a szélvédőt, és elkezdte egyesével a felszínre vinni a fuldokló utasokat.

Karapetyan aznap igazi hőstettet hajtott végre, de nem ez volt az első, és nem is az utolsó hőstette.

A fiatal sportoló előtt ígéretes karrier állt

Shavarsh Karapetyan Örményországban született 1953. május 19-én, és ígéretes sporttehetség volt. Édesapja biztatására először a szertornában próbálta ki magát, de az edzője azt mondta, túl későn kezdett foglalkozni a sporttal ahhoz, hogy igazi bajnok válhasson előle. Ezután kezdett úszással foglalkozni, és végül a búvárúszás mellett döntött, amiben erős testfelépítése nagy előnyt jelentett.

Karapetyan keményen edzett, naponta majdnem 30 kilométert szaladt a hátán egy homokkal teli hátizsákkal, és gyakorolt, hogy minél hosszabb ideig vissza tudja tartani a lélegzetét. Az erőfeszítései hamarosan meg is térültek, és az 1972-es moszkvai Európa-bajnokságon aranyérmet nyert 50 és 100 méteren.

Körülbelül ugyanebben az időben Karapetyan a bátorságát is bebizonyította. 1974-ben egy buszon ült, és egy sportközpont felé tartott, amikor a sofőr kiszállt, hogy megnézze a motort, de elfelejtette behúzni a kéziféket. Miközben a busz egy szakadék felé gurult, Karapetyan berohant a vezetőfülkébe, megrántotta a kéziféket, és így sikerült elkerülni a katasztrófát.

Két évvel később újabb vészhelyzetben bizonyíthatott.

A 15-ös trolibusz, ami belehajtott a Jereván-tóba

1976-ra Shavarsh Karapetyan sportolói karrierje hirtelen, fájdalmas fordulatot vett. Magyarázat nélkül kihagyták a szovjet válogatottból. Ő maga arra gondolt, hogy talán azért, mert nemrég megbetegedett, vagy esetleg örmény származása miatt.

1976. szeptember 16-án a 23 éves sportoló éppen a Jereván-tavon épített gátnál edzett a testvérével, Kamóval és edzőjével, amikor egy túlzsúfolt trolibusz a tó jéghideg vizébe zuhant.

Futás közben hangos zajra lettek figyelmesek, és amikor Karapetyan felnézett, látta a vízbe zuhanó trolibuszt. „Ijesztő volt, olyan hangos volt, mintha bomba robbant volna”

– emlékezett vissza a sportoló.

De azonnal kapcsolt, a vízhez rohant, leúszott, a mélybe, bal lábával berúgta a busz ablakát, és elkezdte a felszínre vinni az utasokat. A törött üveg miatt megsérült a lába. „A fájdalom elviselhetetlen volt, de akkor nem gondoltam rá. Megértettem, hogy kevés az időm” – mesélte később.

Újra és újra lemerült, összesen 40-szer, és annyi embert hozott fel, amennyit csak tudott. Miután átadott egy-egy utast a testvérének, aki szintén úszóbajnok volt, minden alkalommal újabb emberekért merült alá, egészen addig, amíg a helyszínre érkező mentőalakulatok arra nem kérték, hogy álljon le. Addigra már ő maga is kezdte érezni az oxigénhiány jeleit, és egyik alkalommal csak egy üres székpárnát hozott fel újabb utas helyett.

„Sokáig rémálmaim voltak amiatt a székpárna miatt. Megmenthettem volna még egy ember életét” – mondta. Végül 37 embert sikerült a felszínre vinnie, közülük 20 maradt életben. További 9 utasnak pedig sikerült egyedül kiúsznia a betört ablakon.

Karapetyan bekötözte a lábán lévő sebeket, és hazament. Később azonban belázasodott, és kórházba került. A hideg, szennyezett víz és a lábán lévő sebek tüdőgyulladáshoz és vérmérgezéshez vezettek. Bár végül felépült, úgy tűnt, a sportolói karrierjének végleg búcsút kell mondania. Három hétbe került, mire egyáltalán újra járni tudott.

Évekbe telt, mire a Szovjetunió elismerte a hőstettét. „Közvetlenül a baleset után néhányan cikket akartak közölni egy újságban, de ezt nem engedték meg”

– magyarázta Karapetyan.

A trolibuszbaleset után Shavarsh Karapetyan megpróbált visszatérni sporthoz, de súlyosan károsodott a légzőrendszere, és furcsa, újfajta idegenkedést érzett a vízzel szemben. „Nem arról van szó, hogy féltem a víztől” – mondta. – “Egyszerűen utáltam.”

Ennek ellenére még néhányszor versenyzett. Világcsúcsot állított fel 400 méteren a Szovjetunió nemzeti bajnokságán, majd a magyarországi Európa-bajnokságon arany- és bronzérmet is szerzett. Ezt követően azonban végleg visszavonult.

24 évesen vonult vissza, addigra 11 világrekordot állított fel, 17 világbajnoki és 13 Európa-bajnoki címet szerzett.

Hőstette csak 1982-ben került nyilvánosságra egy újságcikk révén, és ekkor egy csapásra hős lett belőle. 1985-ben, amikor a jereváni sport- és koncertkomplexum kigyulladt, újabb hőstettet vitt véghez. Berohant a lángoló épületbe, hogy kimentse az embereket.

Élete hátralevő részében csendesen, visszavonultan élt. Moszkvába költözött, és egy cipőket forgalmazó vállalkozást nyitott. A 2014. évi téli olimpiai játékok alatt Szocsiban, egyike volt azoknak a sportolóknak, akik vihették az olimpiai lángot.

Évtizedekkel később, Karapetyan azt mondja, semmit nem bánt meg. Bár a Jereván-tóba való sorozatos lemerülése a karrierjébe került, újból megtenné. „Nem volt más lehetőség. Tudtam, hogy nem lenne helyes, ha a világ leggyorsabb víz alatti úszója ott lenne, és meg sem próbálna segíteni. A természet és az emberiség elítélt volna érte. Valószínűleg Isten is ítélkezett volna felettem” – mondta.

twice

Hirmagazin.eu

ElőzőEmmanuel Macron előtt kérdezték meg Orbán Viktort a Pegasus-ügyről: ezt válaszolta – videó
KövetkezőMegérkezett a gyerekeknek való koronavírus-oltás Magyarországra – képek
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás