Ismét új látványossággal gazdagodott az Esterházy-kastély.  Újabb fontos állomásához érkezett Fertődön az Esterházy-kastély felújítási folyamata.

Átadták a megújult kiskastélyt Fertődön

Január 11-én ünnepélyes keretek között adták át a kiskastély-jószágkormányzóság épületét, mely nemcsak újabb kulturális térrel bővítette a már most is nagyszámú turistát vonzó Eszterháza Központot, de lehetőséget ad az intézmény irodáinak színvonalas elhelyezésére is.

Eszterházán egy esemény sem képzelhető el Haydn muzsikája nélkül. A csodálatos barokk kastélyegyüttes új látványosságának átadásakor felvezetésként az itt sokat időző mester dallamai csndültek fel a szombathelyi Capella Savaria előadásában.

„Nincs olyan év, amikor ne avatnánk fel valamit Eszterházán. Minden alkalommal anyagi és szellemi értelemben is egy nagy beruházás készült el.” – mondta köszöntőjében L. Simon László, kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális-beruházásokért felelős államtitkár.

Kiemelte, hogy a Fertő tavi kultúrtájra és az Esterházy-kastély felújítására is kiemelt figyelmet fordít a kormány. Ez így volt a felújítás eddigi ütemei során, melynek keretében 2012-ig a nagykastély, A második ütemben helyreállították például a Marionettszínházat és a narancsházat, visszaépítették a barokk víztornyot is. A most lezárult harmadik szakaszban mintegy másfél milliárd uniós támogatásból rendbe hozták a kastélyt egykor kiszolgáló épületet, a jószágkormányzóságot, az úgynevezett kiskastélyt.

Nemcsak a pompás kastélyegyüttes, de a hozzá kapcsolódó infrastruktúra is fejlődik, melynek egyik fontos állomása a most átadott kiskastély, mely az egyre kedveltebb Eszterházi Vigasságok rendezvénysorozatának biztosít újabb színvonalas helyszíneket. A belső udvaron kialakított tér igazi nyári fesztivál hangulatot nyújt akár 500 néző számára is, melytől a látogatószám növelését várják A távolabbi tervek között szerepel az Üvegház és a Haydn-szállás helyreállítása, de ugyanilyen hangsúlyt kap a közeli Széchenyi emlékhelyek rekonstrukciója is, hiszen 2016-ban ünnepeljük a Legnagyobb Magyar születésének 225. évfordulóját. Az Eszterháza Kulturális Központ vagyonkezelésébe tartozik még a nagycenki Széchenyi-kastély is, ott is felújítások lesznek idén – jelezte L. Simon László.

Utalt arra, hogy  az évforduló alkalmából sor kerül a kastély kápolnájának a rekonstrukciójára, bővül és megújul a jelenleg is látható állandó kiállítás. Ezekre külön-külön mintegy 130 millió forintot tudnak fordítani – tette hozzá.

A kastély fejlesztése pozitív hatással van a környező településekre is. – mondta Firtl Mátyás, Sopron és környéke országgyűlési képviselője, megemlítve, hogy ehhez kapcsolódva készült el a Fertőrákosi kőfejtő felújítása vagy a Fertő tavat teljes egészében körülölelő kerékpárút is. Bodrogai László Anzelm, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont főigazgatója elmondta, hogy a most felavatott kiskastélyban kapnak helyet a rendezvényközpont irodái, a próbatermek, az öltözők.

Így a nagykastélyban újabb termeket lehet megnyitni a látogatók előtt.  Egyúttal több mint 30 képet restauráltattak a Szépművészeti Múzeummal, amelyek folyamatosan kerülnek majd vissza Eszterházára. A negyedik fejlesztési szakasz kivitelezési munkálatai is elkezdődtek már, a kastély nyugati szárnyának rekonstrukciója kizárólag állami támogatásból valósul meg. Ennek részeként a kincstár visszakerül a helyére és visszaviszik az Esterházy-kincseket is a Szépművészeti Múzeumból, amelyeket egy új kiállításon lehet majd bemutatni.

Megköszönte az európai színvonalú munkát Galánthai Esterházy Antal herceg is, aki szerint a felújítással az egyedülálló kastély és környéke újra ugyanolyan fontos kulturális szerepet tölthet majd be Közép-Európában, mint nagyszerű őse Fényes Miklós herceg idejében. „Kisugárzása nemcsak Bécsig, de egész Európáiba elér, hiszen Haydn zenéje és a kultúra egyet jelent Eszterházával.” – osztotta meg gondolatait a megnyitó résztvevőivel.

Forrás: világszám