Vége a stróman-világnak, kemény új szabályok jönnek

Egyre nagyobb probléma, hogy a bankok sorra mondják fel a számlaszerződést a cégvezetőkkel a pénzmosási törvényre hivatkozva. De kik számítanak kockázatos ügyfélnek és mi lehet a megoldás?

A Pénzmosás és Terrorizmus Finanszírozása Megelőzéséről szóló törvény célja, hogy listára kerüljenek a megbízhatatlan minősítésű cégvezetők, különösen akkor, ha a tényleges tulajdonosi adatok nem egyeznek a cégjegyzékben szereplő adatokkal. Ezzel a lépéssel a felelősség a szolgáltatókra, így a bankokra is áthárul. Dr. Tóth Judit Lenke, adatvédelmi és pénzmosás elleni szakjogász elmondta, az új szabály komoly hatással van a hazai vállalkozásokra, mostantól még nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a cégvezetőknek az átláthatóságra.

A szabályozás miatt aggályos, hogy a bankok megkezdték a cégek szelektálását, mivel nekik is fel kell állítaniuk egy kockázati listát. A nagyon kockázatos ügyfeleket be kell jelenteniük a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak. Ez azonban egy hosszadalmas és macerás folyamat, a procedúrának az elkerülése érdekében ezért inkább felmondják a számlaszerződéseket a kockázatosnak ítélt ügyfeleikkel. Ezek a cégvezetők aztán nem tudják megnyitni számláikat más bankoknál sem, mivel egy központi rendszerben nyilvántartott listára kerülnek fel az adataik” – árulta el Dr. Tóth Judit Lenke, adatvédelmi és pénzmosás elleni szakjogász.

A bankoknak kockázatértékelési szabályok alapján kell bekategorizálniuk az összes ügyfelet. A következő szempontokat veszik figyelembe:

Foglalkozás: Ha valaki olyan területen dolgozik, amelyet általában kockázatosnak tartanak, mint például ingatlanügynök, ügyvéd, könyvelő vagy pénzintézeti munkatárs, akkor nagyobb eséllyel kerülhet a kockázatos ügyfelek kategóriájába.

Pénzmozgás: A számlamozgás is fontos tényező. Túlzottan aktív számlatevékenység vagy a gyanús tranzakciók, a nagy készpénz-forgalom nem kedveznek a cégvezető megítélésének.

Külföldi kapcsolatok: Ha a céged külföldi relevanciával rendelkezik, például külföldön van bejegyezve vagy van külföldi társtulajdonos, akkor is nagyobb a valószínűsége, hogy a kockázatos ügyfelek közé kerülsz.

Székhelyszolgáltatók: A székhelyszolgáltatók használata is kockázatosnak tekinthető.

Szankciós lista: Ha a cégvezető vagy a cég maga szerepel a szankciós listákon, ez is nagy kockázatot jelent.

Mit tehet a felelős vállalkozó?

Az új szabályozási környezetben a cégvezetőknek proaktívan kell cselekedniük, hogy megfeleljenek az előírásoknak és minimalizálják a kockázatokat. A gyors reakció és a szakértői segítség igénybevétele hozzájárulhat a cég stabil működésének és hosszú távú sikerének biztosításához.

Ha a tevékenységed kockázatosnak minősül a Pmt. szerint, akkor meghatározott követelményeknek kell megfelelned. Ezek közé tartozik egy vezető kinevezése, valamint a cég bejelentése a hatóságok felé. Ezenkívül szükséges kidolgozni egy olyan gyakorlatot, amely meghatározza, hogy kik tekinthetők kockázatos ügyfeleknek a tevékenységi területeden belül. Az ügyféladatbázist rendszeresen frissíteni kell. Szintén fontos figyelmet fordítani a készpénzmozgásra, és lehetőség szerint minimalizálni az átláthatatlan tevékenységeket” – árulta el a szakember. Hozzátette, a rendszer dinamikája lévén, minél később kezdünk bele a helyzet megoldásába, annál nagyobb hátránnyal indulhatunk a versenytársainkkal szemben. Ráadásul egy új, egységes európai uniós rendelet van születőben, még szigorúbb felügyeleti rendszerrel.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőEzért van égető szükség a műanyag-hulladék csökkentésére
KövetkezőA diabétesz kezelése biológiai óránkkal összhangban
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza