Csaknem felével drágultak a papír írószerek – további áremelkedés várható
Az írószerek árdrágulása gyakorlatilag az egész munkavállalói szektorra kihat – nem csupán az iskolakezdést drágítja meg. Egy felmérés szerint bizonyos eszközök ára akár 50%-kal emelkedett mindössze egy év leforgása alatt – derült ki egy felmérésből, melyet az iskolakezdő szülők körében végeztek.
Mekkora árdrágulás történt?
A kutatás során arra kértük a szülőket, hogy mondják meg, hogy mekkora árváltozást figyeltek meg a piacon az egy évvel korábbi árakhoz képest iskolaszerek vásárlása során. Arra kértük a válaszadókat, hogy mondják meg, hogy egy átlag bevásárlás mennyivel kerül többe, mint egy évvel korábban.
A különböző írószerek árváltozása eltérő lehet, hiszen a különféle kereskedések, webáruházak, valamint márkák más árszabással dolgoznak, és teljesen más beszállítói piaca a különféle termékeknek. Ennek köszönhetően az eltérő eredmények nem biztos, hogy egymásra nézve ellentmondónak számítanak.
A diagramról megállapítható, hogy a legtöbb válaszoló szerint 5-15%-os drágulás volt tapasztalható, de voltak olyan termékek, melyeknek az ára 50%-kal emelkedett jellemző érték az elmúlt évre vetítve.
Mivel indokolható az áremelkedés?
Szakértőt kérdeztük, hogy mit gondol, mi az oka az áremelkedésnek, és mennyi ennek mértéke terméktípusonként. Véleménye szerint a jelenség több tényezőre vezethető vissza.
A terméknyilvántartás szerint 8-14% közötti az áremelkedés általános mértéke. Nagyságrendileg ennyivel kerül most többe a gyurma, a vízfesték, a ceruza, a filctoll, vagy épp a golyóstoll, a számológép és a genotherm. Ennél is nagyobb árkülönbség érhető tetten a füzetek és egyéb papírtermékek, pl. másolópapír esetén. A füzeteknél igen komoly, közel 50%-os emelkedés figyelhető meg, ugyanis az utóbbi, közel 1,5-2 éves időszakban soha nem látott árrobbanás volt tapasztalható. A tetőponton a megelőző évhez képest több mint kétszeresére nőtt a termékek alapanyagául szolgáló papír ára.
Az általános áremelkedés legfőbb okai a folyamatosan emelkedő, ukrán beszállítás hiányát is tükröző cellulóz és villamosenergia árak, illetve a megnövekedett papír csomagolóanyag-igény, amely jelentős gyártási kapacitásokat kötött le az egyéb papírtermékekkel szemben. Mindezt tetézték az orosz területen történt gyárbezárások, amelyek további kapacitáshiányt eredményeztek a piacon. Mára az energiaárak valamelyest csökkentek, de még messze vannak a 2 évvel ezelőtti szinttől.
Ebben a szektorban is megjelenik az infláció hatása, az ukrajnai háború pedig rendkívül kedvezőtlenül befolyásolja a piaci helyzetet. A szakember véleménye szerint további áremelkedés várható, jövőre még drágább lesz az iskolakezdés, mint korábban.