Oroszország egy kémhálózat révén és a szankciókat kijátszva, érzékeny EU-s technológiát tud becsempészni, még azután is, hogy a nyugatiak lecsaptak a titkos csempészhálózatra
– állítja nyomozásában a Financial Times.
Az orosz kémhálózatnak – amelyet a mikrochipektől a lőszerekig terjedő áruk beszerzésére hoztak létre – a 2022 márciusában bevezetett amerikai szankciók ellenére sikerült szerszámgépeket szereznie Németországból és Finnországból
– derült ki a Financial Times nyomozásából.
Az, hogy a beszerző ügynökök továbbra is képesek Európában tevékenykedni, jól szemlélteti a nyugati kormányok előtt álló feladatok nagyságát, miközben megpróbálják megakasztani azt, hogy az orosz hadiipari komplexum kritikus technológiához jusson.
A legfrissebb hírek itt!
Az úgynevezett „Szernija hálózatot” azzal vádolja az amerikai igazságügyi minisztérium, hogy az orosz FSZB kémügynökség nevében, többek között a tudományos és technológiai hírszerzés igazgatósága – közismert nevén a „T igazgatóság” – számára szerzett be szenzitív eszközöket és technológiákat.
További ügyfelek közé tartozik a Kreml Külföldi Hírszerző Szolgálata (az SZVR), az állami tulajdonú Rostech védelmi konglomerátum, az orosz védelmi minisztérium és a Roszatom, vagyis az orosz állami atomenergetikai vállalat.
Az FT szerint ugyanaz a „Trejdtulsz” kereskedőház (a Trade Tools angol név cirillbetűs átírásából latin betűsre visszaírva), amely egy észak-moszkvai ipari parkban található címre van bejegyezve,
az ukrajnai háború kezdete óta 900 000 dollár értékben vásárolt anyagokat, köztük mikrochipeket és ipari gyártáshoz szükséges cikkeket, főként az EU-ból.
A „Trejdtulsz” ugyanarra a címre van regisztrálva, mint a Szernija hálózathoz tartozó Robin Trade, és ugyanannak a személynek, egy Alekszej Zibirov nevű orosz állampolgárnak a tulajdonában áll. Egy nyugati tisztviselő megerősítette, hogy Zibirovot, akit az amerikai hatóságok nem neveztek meg és nem emeltek vádat ellene, az FSZB-vel való kapcsolatai miatt „figyelemre méltó személynek” tekintik.
Mivel a hálózat más részei a szankciók hatására leálltak a vásárlásokkal, a Trade Tools szerszámgépeket kezdett importálni egy németországi cégtől. A vámnyilvántartás szerint 2022 végéig 22 tonna berendezést vitt be, 554 000 dollár bejelentett értékben.
A vámnyilvántartásból az is kiderül, hogy a cég ezzel egyidejűleg 253 000 dollár értékben vásárolt nyomtatott áramköröket egy szingapúri cégtől. Ezeket az Analog Devices, a Texas Instruments és az Altera amerikai félvezetőgyártó csoportok, valamint a német IC-Haus gyártotta – vagyis olyan cégek, amelyek az ukrajnai invázió miatt nem kereskednek Moszkvával.
A legfrissebb hírek itt!
A Trade Tools egy finnországi cégtől 3700 dollár értékben – brit, de nem EU-s szankciós listán lévő – erősített csiszoló- és vágókorongokat is beszerzett. Nincs arra utaló bizonyíték, hogy az európai vállalatok tudták volna, hogy az orosz hírszerzéssel kapcsolatban álló vállalattal üzletelnek – írta az FT.
A lap szerint a csempészek között volt a feltehetőleg FSZB-tiszt Vagyim Konoscsenok, akit az amerikai igazságügyi minisztérium vádirata szerint tavaly októberben az észt-orosz határon állítottak meg, amikor amerikai gyártmányú elektronikát, mikrocsipeket és mesterlövész puskákban használatos lőszert akart átvinni.