Helyzetjelentések címmel emlékezik a nyolcvan éve született Cseh Tamásra a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) kiállítása.
Egy hagyatékból akkor lesz örökség, ha kiállítást kap egy múzeumban – emlékeztetett a tárlat megnyitóján a PIM főigazgatója.
Demeter Szilárd kiemelte: az emlékkiállítás különlegessége, hogy társkurátorai, Cseh Bori és Csengey Balázs Cseh Tamás, illetve a dalszerző-énekes egyik alkotótársa, Csengey Dénes költő, író gyermekei, akik ritka alázattal és odafigyeléssel fordultak szüleik életműve felé.
Bérczes László rendező, a Cseh Tamás-beszélgetőkönyv szerzője hangsúlyozta, hogy Cseh Tamás életművének kulcsfogalma a szabadság.
A legfrissebb hírek itt!
Hozzátette, a PIM kiállítása nem elégszik meg nagy szavakkal, ehelyett tárgyszerűen végigvezeti a látogatót a dalszerző munkásságán.
A kurátorok „fantasztikus kincseket” találtak: olyan írásokat, rajzokat, fotókat és tárgyakat, amelyeknek múltja van – hívta fel a figyelmet Bérczes László többek között Cseh Tamás lengyel autóstoppos igazolványára, Baksa-Soós Jánostól kapott gitárjára, íróasztalán őrzött személyes tárgyaira, valamint a fotókon elkapott számtalan személyes pillanatra.
Akárhová néz a látogató a kiállításban, Cseh Tamással találkozik – hangsúlyozta.
Csengey Balázs a tárlat címéről elmondta, hogy a hetvenes években Cseh Tamás és Bereményi Géza is gyakran helyzetjelentésekként hivatkoztak közös dalaikra.
A legfrissebb hírek itt!
A kiállítás célja, hogy bemutassa, hogyan „jött elő” a rajztanárként indult Cseh Tamás életében a dal műfaja, hogy kik „lökdösték” a színpad felé már Bereményi Gézával való találkozása előtt, és hogy miként bontakozott ki az életmű.
Mindehhez a kiindulási alap Cseh Tamás hagyatéka volt – közölte Csengey Balázs, hozzátéve azonban: a dalszerzőről szóló kiállításban természetesen multimédiás egységekből sem lesz hiány.
A Petőfi Irodalmi Múzeum Cseh Tamás-kiállítása 2024. január 28-ig látogatható.