Sikeres kísérleti robbantást hajtott végre egy miniatűr hidrogénbombával Észak-Korea. Világszerte aggodalommal és kétkedéssel fogadták a hírt.

Aggodalom és kétkedés fogadta Észak-Korea hidrogénbombáját

A robbantást a phenjani állami televízió jelentette diadalittas hangvételű közleményben szerda reggel. A teszttel a hivatalos megfogalmazás szerint „újabb szintre lépett az ország nukleáris ereje”. Ahogy az a távol-keleti kommunista diktatúrában megszokott, mindezt a párt első titkára, Kim Dzsong-un személyes érdemeként tüntette fel a propaganda.
A hírre rendkívüli ülést tartott az ENSZ Biztonsági Tanácsa, és elítélte Észak-Koreát. Az világszervezet főtitkára azt mondta, hogy az atomkísérlet mélységesen aggasztó. A robbantás sérti a Biztonsági Tanács számos határozatát, és dacol a nemzetközi közösség felszólításaival. A dél-koreai Ban Ki-mun hozzátette, hogy a kísérlet szöges ellentétben áll a nukleáris tesztek nemzetközi tilalmával is.

A kísérlet keltette hullámok egy a Richter-skála szerinti 5,1-es erősségű földrengésnek feleltek meg, ezeket még Magyarországon is érzékelték a szeizmológiai műszerek.

Az Egyesült Államokban ennek ellenére kétkedve fogadták a phenjani bejelentést. A Fehér Ház szóvivője szerint a hivatalos tájékoztatás ellentmondásos. – Semmi olyan nem történt, ami megváltoztatná az amerikai kormány becsléseit Észak-Korea technikai fejlettségéről és katonai erejéről – tette hozzá Josh Earnest Washingtonban.

Phenjan fegyverkezése elsősorban a kettészakított ország másik felében okoz riadalmat, Szöulban válságtanácskozást tartott a dél-koreai kormány. Az ugyancsak közeli és fenyegetett Japán pedig katonai repülőgépeket küld a térségbe, hogy megmérjék a radioaktív sugárzást a kísérleti robbantás után.

A hidrogénbomba, más néven szuperbomba, legalább ezerszer akkora pusztításra képes, mint az az atombomba, amelyet az Egyesült Államok dobott le Hirosimára 1945-ben, a második világháború végnapjaiban.

Forrás: euronews