Először 1985-ben figyeltek fel rá, majd jegyezték le a kutatók a riasztó észrevételt, hogy egy hatalmas lyuk keletkezett a környezetszennyezés miatt a Föld ózonrétegében.
Most a tudósok szerint jó esély van rá, hogy 43 éven belül ki lehet gyógyítani a bolygót az emberiséget és a világunkat is fenyegető bajból.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) által támogatott új értékelés szerint a Föld védő ózonrétege „jó úton halad” ahhoz, hogy kevesebb mint ötven éven belül helyreálljon.
A négyévente egyszer elvégzett tudományos értékelés megállapította, hogy az ózonréteget 99 százalékban lebontó anyagokat tiltó Montreali Jegyzőkönyv sikeres. Az ózonréteg ugyanis nem engedi át az emberre is a káros ultraibolya sugarakat.
A legfrissebb hírek itt!
Először 1989-ben léptek életbe a jegyzőkönyv passzusai, miután a tudósok jelezték, hogy a Föld ózonrétegében lévő „lyuk” veszélyes. Akkor betiltották a felső sztratoszféraréteget lebontó vegyszereket.
Annak ellenére, hogy az előrehaladás lassú, az Amerikai Meteorológiai Társaság kongresszusán, az Egyesült Államok beli Denverben hétfőn bemutatott jelentés kijelentette, hogy ha a szakpolitikák érvényben maradnak, a fellendülés várhatóan eléri az 1980-as, a lyuk megjelenése előtti szintet. Ha ez beigazolódik, 2066-ra tejlesen megjavul a Föld ózonrétege.
A hatalmas, tátongó ózonrétegen keletkezett lyukról animációt is készítettek a kutatók, amit itt tud megtekinteni:
Paul Newman, a tudományos értékelés társelnöke hozzátette: a két fő vegyi anyag, amely az ózont marni kezdte – a bróm és a klór – „nem növekedett” az elmúlt években, sőt, a szint „csökkenőben van”, ami egy újabb bizonyítéka a jegyzőkönyv értelmének.
A legfrissebb hírek itt!
Meg Seki, az Egyesült Nemzetek Környezetvédelmi Programja ózontitkárságának ügyvezető titkára úgy fogalmazott, „a legutóbbi négyéves jelentés szerint az ózon helyreállítása jó úton halad, ami fantasztikus hír”.
A Kigali-módosításként ismert jegyzőkönyv 2016-os frissítésében az országok megállapodtak abban, hogy fokozatosan leállítják egyes fluorozott szénhidrogének vagy HFC-k előállítását és fogyasztását, amelyek erőteljesen befolyásolják a globális felmelegedést – írta a SkyNews cikkében.