Megegyeztek a Magyarországnak járó uniós forrásokról, tehát a helyreállítási tervről és a jogállamisági csomagról az uniós nagykövetek az Állandó Képviselők Bizottsága, azaz a COREPER hétfő esti ülésén. Az uniós támogatásokért cserébe Magyarország feladta vétóját.
Az alku részeként jóváhagyták az Unió 18 milliárdos segélycsomagját Ukrajna számára, és szintén jóváhagyták a multinacionális cégek globális minimumadóját.
Az unió cseh elnöksége az Euronewsnak megerősítette, hogy Magyarország mindkét ügyben, a globális minimumadó és az Ukrajnának szánt hitel ügyében is feladta a vétóját.
A legfrissebb hírek itt!
A jogállamisági eljárás keretében az az alku született, hogy a források 55 százalékát függesztik fel, szemben a korábban javasolt 65 százalékkal. Ez Magyarország számára egy kedvezőbb lépés.
A cseh elnökség Twitter-fiókján a hírt „Megadeal” felkiáltással tette közzé.
A csomagot írásos eljárással fogják véglegesíteni, vagyis nem lesz róla szavazás.
Az Európai Tanács hétfői, késő esti közleményéből kiderül, hogy azért döntöttek 6,3 milliárd euró felfüggesztéséről, mert Magyarország csak részleges korrekciós intézkedéseket tett a kondicionalitási (jogállamisági) eljárás keretében.
A szeptember óta tartó eljárás során Magyarország kötelezettséget vállalt arra, hogy számos olyan intézkedést léptet életbe, melyeket a Bizottság alkalmasnak tart arra, hogy kezelik a felmerült aggályokat, és hogy azokat együttesen és hatékonyan végre is hajtják.
Közölték: mivel a Magyarország által eddig elfogadott intézkedések jelentős hiányosságokkal küzdenek, a Bizottság úgy véli, hogy az Unió költségvetését érintő kockázat továbbra is magas.
A COREPER hétfői ajánlása azt jelenti, hogy megvan a szükséges minősített többség ahhoz, hogy az uniós költségvetést megvédik a jogállamiság elveinek magyarországi megsértéséből eredő következményekkel szemben, úgymint intézkedéseket rendeljenek el a közbeszerzések, az ügyészségi fellépések hatékonysága és a korrupció elleni küzdelem terén.
A legfrissebb hírek itt!
A Bizottság elismeri a magyar hatóságok munkáját, de úgy vélik, hogy ezek nem rendezik a felmerült jogállamisági kérdéseket, így az uniós pénzek nem kellően védettek.
Mi lesz ezután?
A meghatározott intézkedések ideiglenes jellegűek, az Európai Tanács az Európai Bizottság javaslata alapján megszüntetheti őket, már amennyiben Magyarország a helyzetet két éven belül teljes mértékben orvosolja.
A kondicionalitási eljárással kapcsolatos rendelet szerint minden olyan EU-s tagállam, mely jogállamisági mechanizmus keretében konkrét intézkedésekkel szembesül, köteles végrehajtani az intézkedés által érintett programot.
euronews