Az év első napjának jellegzetes étele. Az újév első napja számtalan hagyománnyal és babonával rendelkezik.
Sok helyen ünneplik az újévet sertéshúsfogyasztással, mert a malac az orrával előrefelé túr, s így a jövőbe mutat, miközben a szerencsét is kifordítja a földből. A lencse pedig a bőség, a gazdagság, a szerencse és a gyermekáldás jelképe.
A szerencsehozó szimbolika egyik jellegzetes étele a lencse, az év első napján ezért lencsét szokás enni. Aki ezt a már több mint ötezer éve fogyasztott hüvelyest eszi január elsején, annak az év során sosem fog kiürülni a pénztárcája. Ez egyéb más szemes terményekre is vonatkozik. Sok háznál mandulaszemet vagy más apróságot is tettek a lencsefőzelékbe, s az a lány, aki megtalálta, a babona szerint férjhez ment a következő évben.
Íme egy újévi lencseleves
Hozzávalók:
– 20 dkg lencse
– 5 dkg füstölt szalonna
– 1 evőkanál olaj
– 1 hagyma
– zellerzöld
– 20 dkg leveszöldség
– 1 póréhagyma
– babérlevél
– fokhagyma
– szegfűszeg
– só, bors
– 1 nagyobb burgonya
– tejföl ízlés szerint
– egy fél citrom leve
– két pár virsli
Elkészítés:
A lencsét addig áztatjuk, míg a többi hozzávalót megpucoljuk és felaprítjuk. A szalonnát kevés olajon lepirítjuk, majd hozzáadjuk a hagymát és a zellerzöldet, pár perc után pedig hozzáadjuk a többi zöldséget is. A lencsét leszűrjük, majd azt is hozzáadjuk a zöldségekhez.
Felöntjük annyi vízzel, hogy jól ellepje. Beletesszük a babérlevelet, fokhagymát, borsot és szegfűszeget, majd fedő alatt főzzük. A főzés a lencsénél nem tart sokáig, a főzés felénél tegyük bele a kockára vágott burgonyát.
Ha a levesünk kész, adjuk hozzá a tejfölt, majd a citrom levével ízlés szerint savanyítsuk. Végül vágjuk bele a két virslit. Ezzel már nem kell főzni, csak fedő alatt hagyni tálalásig.
Forrás: debmedia