Az országban is az elsők közé tehető az 1849. március 5-én vívott, győzedelmes szolnoki csata emlékére felállított emlékmű a szolnoki a Tisza-híd feljáratánál.

Gerenday Antal szobrász alkotása 1868-ban készült. Az emlékművet 1985-ben Simon Ferenc szobrászművész vezetésével felújították. Az eredeti, méternyi magasságú felső plasztika helyén ma a Benke Zoltán kőfaragó-szobrász által készített másolat látható.

A szolnoki csata
1849. március első napjaiban a császáriak tartották megszállva Szolnokot. A magyar csapatok Törökszentmiklóson táboroztak. A magyar lakosság rendszeresen hírt adott a császári csapatok tevékenységéről. Így arról is, hogy a Szent János kápolna környékén ágyúkat helyeztek el Szanda felé irányítva.

Damjanich tábornok haditerve szerint Vécsey Szanda felől színlelt támadással magára vonja a császáriak figyelmét, ezalatt a fősereg Cibakházánál átkel a Tiszán, és lopva megközelíti Szolnokot.

Március 5-én reggel 8 óra tájban a mai Papírgyár környékén indította a támadást a 9. vörössipkás zászlóalj. A szuronyos katonák rövid idő alatt elfoglalták a császári ágyúkat.

Olyan gyors volt a roham, hogy az ellenség menekülni kezdett a városon keresztül Zagyvarékas felé. A császáriak menekülés közben fel akarták gyújtani a Tisza-hidat. Ezt sikerült megakadályozni.

Az üldözés a Tabánban folytatódott. A megáradt Zagyván keresztül menekülő osztrákok két – emberekkel megrakott – csónakja elsüllyedt.

Vécsey serege átkelt a magyar kézre jutott hídon, és megfutamította az Abony felöl támadó Ottinger dandár lovasait. A császáriak zöme a Malomzug irányába menekült. Itt zajlott le a legvéresebb ütközet.

Tizenegy óra tájban véget ért a csata. A város a magyarok kezére került. Ez a győzelem a dicsőséges tavaszi hadjárat nyitánya volt.

Forrás: http://vendegvaro.hu/Szolnoki_csata_emlekmuve

Cím: Szabadság tér
Tel: +36 (56) 420-704
E-mail: [email protected]
Web: www.szolnok.hu