Fekvése

A Sárköz déli határán fekszik, Bátaszék közvetlen keleti határában. Az 55-ös és 56-ös utak kereszteződésének közelében lévő települést mindkét útról elérhetjük. Vonattal a Baja – Bátaszék – Dombóvár vonalon juthatunk el ide.

Története

Határában bronzkori régészeti leletek kerültek elő. A honfoglalás idején a Nyék törzs szálláshelye volt. Első írásos említése 1138-ból való (Neku). A török hódoltság idején elpusztult, lakói gyakran a környező mocsarak közé menekültek. A 17. századtól újra benépesült. A falu fejlődésének új lendületet adott a Sárköz vízrendezése (1851), a korábbi halászó életmódot felváltotta a jó minőségű föld művelése. Lakói általában reformátusok.

Nevezetességei

* Református templom:
Az 1792-ben épített református templom késő barokk stílusú, akárcsak a berendezése, a stallum (az úrasztala mögötti papi szék) és a padok.

* Duna Menti Folklórfesztivál egyik színhelye
* Évenkénti rotációs rendszerben (a sárközi faluk között), a „Sárközi Lakodalom” helyszíne
* Sárközi szoknyák
* Hagyományörző tánccsoport
* Fazekasműhely:
A hajdan a Sárköz számára termelő szekszárdi Steig fazekasdinasztia hagyományait őrzi Steig Ágnes és Jaszenovics Géza bemutatóműhelye, ahol ma is ólommázas sárközi tányérok, tálak, habán kerámiák készülnek.
Kézműves bemutató max. 30 fő számára, kipróbálási lehetőség.
Vásárlási lehetőség, előzetes bejelentkezésre (6 nappal előbb).

Érdekességek

* A Templom utcát régen Öreg utcának nevezték. Móricz Zsigmond azonos című írásában lehet róla olvasni. Az író itt többek közt a „sárközi egyke” témáját is felveti!

* Református lakói a török hódoltság idején a mocsarak közé menekültek. A hagyomány szerint az is előfordult, hogy a portyázó török csapatok magyar szóval próbálták kicsalogatni őket rejtekükből: „Kati, Panni, Sári, Mári, gyertek ki, elmentek már a tatárok!” Alsónyék lakói a veszély elmúltával visszatértek falujukba, a régi Sárköz egyik legnagyobb mezővárosának, Kesztölcnek nevét viszont már csak a nyéki határ- és dűlőnevek őrzik. A vízrendezésekkel Nyék is egyszeriben meggazdagodott. Kiterjedt határában szívesen szereztek jó minőségű szántóiból a szomszédos német falvak lakói is.

* Az alsónyéki Falumúzeum a régi jegyzőlakásban kapott helyet. A faluban gyűjtött anyagot a szekszárdi Wosinsky Mór Múzeum saját tárgyaival kiegészítve kiállítássá formálta.

* Az egykori Duna menti mocsárvilágot szegélyező első magaslat szélén húzódott a főutca, a mai Templom utca.

* Az 1792-ben épített barokk stílusú református templom mellett álló hatalmas, díszes házak – a lecsapolások után meggazdagodott – parasztpolgárság emlékét idézik. A Templom utca déli végén található – a hajdan a Sárköz számára termelő – szekszárdi Steig fazekas dinasztia hagyományait őrző Steig Ágnes és Jaszenovics Gáza műhelye, ahol ma is gyönyörű ólommázas sárközi tányérok, tálak, bokályok készülnek.

* Hagyományőrző néptánccsoport is működik a településen.

Cím: Fő u. 1.
Tel: +36 (74) 491-146
E-mail: [email protected]
Web: