Fekvése

A Tisza bal partján, Vásárosnaménytől 12 kilométerre északra, a Beregi-Tiszaháton található.

Szomszédos települések: Gyüre, Tiszaadony, Tiszavid.

Története

Aranyosapáti 1950-ben keletkezett két falu, Kopócsapáti és Révaranyos egyesüléséből. Ez utóbbi két középkori falu, Aranyos és Bács összeolvadásából jött létre a 17. század végén.

Neve is utal arra, hogy valamikor apátsági birtok volt. Apáti első okleveles említése 1316-ból származik, amikor I.Károly a területet akkori uraitól elvette és Kállai Egyed fiainak adományozta.

Bács neve a történeti forrásokban először 1331-ben, Aranyosé 1448-ban bukkant fel. Tulajdonosai többször változtak, volt a Várday, Upory és az Eördögh család birtokában is. A török hódoltság alatt a lakosság száma erősen lecsökkent. A 18. században orosz lakosok is érkeztek a településre.

Nevezetességei

* Görög katolikus templom (Szent Miklós püspök):
A révaranyosi részen található, Szent Miklós tiszteletére szentelt görög katolikus templom XVIII. századi, egyhajós barokk épület, háromszintes toronnyal. Ikonosztáza és szószéke a XIX. század első felében készült.

* Római katolikus templom (Nagyboldogasszony):
A késő barokk templom 1801-1802 között épült, háromszintes tornya alsó emeleti szakaszának sarkain Szent László és Szent István magyar ruhás kőszobrai állnak.
A Nagyboldogasszony tiszteletére szentelt templom kapuja fölött az Eördöghök domborműves címere látható. A kopócsapáti részen álló épület költségeit Lászlófalvi Eördögh Dániel kegyúr állta. A templom szószéke és a keresztelőkút 1800 körül készült.

* Újhelyi-kúria:
Bár Újhelyi-kúriának hívják az épületet, az Eördögh család építette barokk stílusban 1725-ben (a dátum egy falba épített gerendán látható), majd 1834-ben klasszicista stílusban megújították.
A tágas udvar mélyén álló kúria téglalap alaprajzú, földszintes, nagy lekontyolt tetővel fedett épület. Az 1880-as években végzett átalakítás során a főhomlokzat dór oszlopokkal alátámasztott tornácot és kis előtornácot kapott. A főhomlokzat fölötti háromszögű timpanonban az Eördögh-címer látható. Az Eördögh családtól előbb az Ilosvay, majd az Újhelyi család tulajdonába került épület régebben napközi otthonként működött. A rendszerváltás után az Újhelyi családnak visszaadott kastélyt tulajdonosai eredeti állapotába kívánják visszaállítani. A kúria előterében álló öreg fák az egykori park maradékai.

* Kultúra Lovagrendje Emlékparkja ( Az Aranyos Közösségi-s Alkotóház kertjében, Petőfi Sándor utca 60.)

* Nepomuki Szent János-szobor:
A késő barokk stílusú, a faluvégen felállított, így az útra kelőket védő Nepomuki Szent János kőszobra köré, Eördögh Dániel 1801-ben emeltetett kis kápolnaszerű védőépületet.
Cím: Kossuth u. 43.
Tel: +36 (45) 482-009
E-mail: [email protected]
Web: