Fekvése
Bénye a Tápióság területén, a Bényei-patak magas domboktól ölelt völgyében helyezkedik el. Utcái hosszasan benyúlnak a dombok között húzódó völgyekbe, felülről mintha egy ötujjas kesztyűt látnánk. Közúton a 4-es főúton Monorig, majd innen Gombán keresztül mellékúton (9 km) közelíthető meg. Nagykáta felől Tápióbicske – Pánd – Káva településeken keresztül érhető el ( 21 km ). A legközelebbi vasútállomás 9 km-re Monor, a Budapest–Cegléd–Szolnok-vasútvonal-on.
Története
Első okleveles említése 1368-ban történt, birtokosa a Bényei család. A török uralom után elhagyott hely volt. A török hódoltság után az elnéptelenedett falut a Fáy család felvidéki evangélikus szlovákokkal telepítette be.
A Káva felé eső Templomhegyen az 1600 körül elpusztult templom alapja látható.
1796 „Binye, tót falu Pest vármegyében, birtokosa Banzay Uraság, lakosai katolikusok, fekszik Monornak szomszédságában, mellynek filiája. Határbéli szőlei nem nevezetesek, földgyei termékenyek, fája elég, más középszerű tulajdonságaira nézve, második Osztálybéli.”
1851 „Bénye, tót falu Pest-Pilis vármegyében, a monori kerületben, Pesthez keletre 4 mfd. 2884 lakossal, kik többnyire ágostaiak, anyaegyházzal. Van itt több csinos urilak, termékeny szántóföld, szőlő, erdő. Birja felét Patay, felét Szepessy családbeliek.”
A népesség 18. század-tól egyenletesen emelkedett napjainkig. Az evangélikus szlovák lakosság sokáig őrizte kultúráját, anyanyelvét, melyet csak a 20. században vesztett el.
Nevezetességei
A falu büszkesége és egyetlen temploma az evangélikus templom. Műemlék mivolta és igen ritka típusú barokk fedélszéke teszik különlegessé. Az evangélikus templom 1784 és 1794 között épült – egyenes záródású szentéllyel és zömök, homlokzat előtti toronnyal -, a klasszicizáló késő barokk stílusú templomot 1879-ben részben megújították. A templomkertben Szent István szobra látható, valamint a világháborús hősök emlékére állított emlékmű. Továbbsétálva a főúton, régi házakat láthatunk. A főútról lekanyarodva a Lómen, vagy ahogyan a helyiek nevezik, a Dolina-völgybe érkezünk. Itt kerül minden évben megrendezésre a póni-fogathajtó verseny. A Leány-völgyben egy-egy időszakosan működő forrást találhatunk.
Cím: 2216 Fő út 74.
Tel: 29/434-171
E-mail: [email protected]
Web: