TÖRTÉNETE

A legkorábbi írásos adat, amely a település kapcsán egy erdőre vonatkozik, 1405-ből való. A helység néveredetének kutatói a „sötét” értelemben használt „barna” melléknév helynevesülését tarják a legvalószínűbbnek. Némelyek a Barna, Barnabás személynévből eredeztetik a falu nevét. A Fényes Elek által szerkesztett Magyarország Geographiai szótára című 1851-ben kiadott munkában még „Barna” néven található meg a község, amely akkor 532 lakost számlált. A lakosság száma a salgótarjáni iparmedence fejlődésével párhuzamosan, a II. világháborút követően ugrásszerűen megnőtt és elérte az 1400 főt, majd a szénbányászat visszafejlesztése és a közeli megyeszékhely ipari üzemeinek leépítése után esett vissza a jelenlegi szintre. 1548-ban a Feledi család birtokaként számontartott települést a XVI. század második felében a török elpusztítja. Az 1715. évi összeírásban azonban már nemesközségként szerepel. 1720-ban a jobbágyközségek közé sorolják. Római katolikus plébániáját 1799-ben alapították, műemlék római katolikus temploma 1809 és 1822 között épült. 1929-től rendelkezik önálló általános iskolával, melyet azóta több alkalommal bővítettek.

Kulturális adottságok

A település kulturális adottságai korlátozottak. A központban egyetlen műemlék-jellegű épület a késő barokk templom, amely 1809-22. között épült. Egy 1731-es beszámoló romosnak írja le régi Egyházát, később azonban arról szólnak az iratok, hogy felújítása után tetejét zsindellyel fedték.
Az enyhe dombon álldogáló műemlék templom köré szekértáborként kör-körösen épültek meg a község házai, mintha mindig támadástól tartana a falu. A templom oldalán két emléktábla található, amelyek az I. és II. világháborúban elhalt bárnai polgárok emlékét őrzik.

A Művelődési házban rendszeresen vannak rendezvények, bálok. A Könyvtárban 4000 kötet áll az olvasók rendelkezésére és itt működik az Ifjúsági Klub, teret adva a község fiataljainak az „értelmes” időtöltésre.

Bárnában Susán Gyuláné személyében festő ábrázolja a Medves képi világát, a falusi élet mozzanatait, a falusi emberek életvitelét. Festménye a Polgármesteri Hivatal tanácstermében is megtalálható.

Sportolási-hobbi lehetőségek

Bárna területén a helyi lakosság, illetve az idelátogatók számos sportolási lehetőség közül válogathatnak. A domborzati viszonyok, szinte serkentik az embert a turistáskodásra. A településen áthaladó Kék-túra útvonalon kívül számos ösvény vezet a környező magaslati pontokhoz, (Nagykő, Kiskő, Szérkő) ami a bakancsos turistákon kívül a montain bike kerékpárral kirándulóknak is remek lehetőségeket biztosítanak a kondíciójavításra. A környék bejárásán kívül a faluban lehetőség van nagy- és kispályás futtbalra, valamint kosárlabda mérkőzés rendezésére. Télen a Szilváskői sípálya remek sportolási lehetőséget biztosít.

A környék vadászati szempontból ideális. Az állatvilág gazdag és változatos: a szarvason, őzön és vaddisznón kívül számos ragadozó is él a környéken. (Pld. róka és borz.) A település vadászati tevékenységét a Tarna-völgyi vadásztársaság koordinálja, ami a szomszédos településekkel együtt mintegy 8000 ha-n folytat vadgazdálkodást. (Elnöke Bárnai Tivadar)

Helyi rendezvények

A településen a helyi rendezvények száma néhány tucat évente, amelyek közül kiemelkednek a bálok. (Farsangi, Húsvéti, Erzsébet, Szüreti, Karácsonyi, stb.) Az iskola színjátszó kör éves bemutatója nagy esemény a községben, amelyre minden színészpalánta lelkesen készül. A település diákjai idegenvezetői és községtörténeti tudásukat csillogtatják az alföldi – Kiskörei – iskolások táborozása alkalmával.. A település a rendezvényeit a helyi BÁRNA-BAND kíséri, amelyekbe tehetséges fiatalok játszanak.

A település szabadtéri életének kezdete a majálissal kezdődik, amikor a családok kivonulnak a szabadba és számos ügyességi-, és bolondos játékban vesznek részt. Ezen a napon vonzza a legtöbb nézőt a helyi football csapat bajnoki szereplése is.

A településen kiemelt megbecsülésben részesülnek az idős emberek, akiket a településen működő társadalmi szervezetek évente külön is köszöntenek.

A település lakói rendszeresen járnak a Fővárosi, illetve Salgótarjáni színi előadásokra. Az önkormányzat anyagi lehetőségeit figyelembevéve népszerű előadókat hív meg a lakosság szórakoztatására.
Cím: 3126 Petőfi u. 23
Tel: 32/405-333
E-mail: [email protected].
Web: http://www.c3.hu/~szerko/