Az európai távközlési cégek tisztviselői kongatják a vészharangot amiatt, hogy áramhiány esetén szünetelhetnek a mobilhálózatok, ugyanis a kontinensen nincs olyan tartalékrendszer, amely meg tudna birkózni a tartós áramhiánnyal.

Reuters cikke szerint Európában közel félmillió távközlési torony van, és a legtöbbjükön körülbelül 30 percig működő tartalék akkumulátorok biztosítják a működést – olvasható a napi.hu cikkében.

A legfrissebb hírek itt!

Akkumulátor lehet a megoldás

A mobilhálózatok általánosságban véve folyamatos energiaellátást igényelnek – írta kérdésükre a Yettel Magyarország. Ha az elektromos hálózat nem elérhető, átmeneti ideig akkumulátorok, hosszabb ideig helyszínre telepített generátorok segítségével pótolható az áramellátás. Ha ezek is kimerülnek és az áramkimaradás kisebb területet érint, akkor a környező bázisállomások részben elláthatják a kiesett terület forgalmát – írja a szolgáltató, amely hangsúlyozza, hogy a nemzetközi sajtóban megjelent hírek ellenére jelen pillanatban nem látnak olyan tényezőt, ami megoldhatatlanná tenné a mobilhálózat üzemeltetését. A cég mindenesetre a korábbinál intenzívebben vizsgálja az energiatakarékossági lehetőségeket.

Ha nincs áram, nincsenek mobilok sem

A Magyar Telekom azt írta, hogy a hálózat több síkra bomlik, ezért eltérőek a szünetmentes áramellátási megoldások is. A központi funkciókat ellátó berendezések több irányból tápláltak. Ezzel lokális ellátási problémákat lehet kezelni úgy, hogy nem szükséges egyéb áthidaló energiaforrás.

Amennyiben teljes áramkimaradás történik, akkor átmeneti időszakra inverteren keresztül akkumulátorokról lehetséges a pótlás.

Ez általában addig történik, míg a telepített dízelaggregátorok be nem indulnak és fel nem pörögnek a megfelelő teljesítményigény kiszolgálásának szintjére. Az aggregátorok méretezés szerint kb. 6-8 órát képesek üzemelni a saját tartályukban tárolt üzemanyaggal, ez idő alatt kell gondoskodni az üzemanyag pótlásáról, mely beszállítópartneri szerződéssel biztosított.

A Telekom rendelkezik központilag tartalékolt üzemanyaggal is, arra az esetre, ha szállítási problémák lépnének fel – teszik hozzá.

A cég ugyanakkor felhívja a figyelmet arra is, hogy ha nincs áram, akkor nincsenek mobilok sem, tehát a hálózat megléte lesz a legkisebb probléma.

A legfrissebb hírek itt!

Érdemes csomagot váltani

Az infláció és áremelés kérdésében a szolgáltatók az alábbiakat válaszolták a portálnak: A Magyar Telekom éppen azért teremtette meg nemrég az inflációkövető árkorrekció lehetőségét, hogy reagálhasson a gazdasági környezet változásaira. A cég szeptember 1-jén emelte tarifáit és akkor írta be az ÁSZF-be az árkorrekciós klauzulát is.

Az áremelkedés azokat érintette, akik jellemzően régi – lakossági szolgáltatások esetén gyakran évekkel ezelőtti –, kevésbé korszerű díjcsomagokra fizetnek még mindig elő. Őket csomagváltásra igyekeznek rábeszélni. A cég az elmúlt években nem érvényesítette áraiban az inflációt.

A Yettel csak annyit írt az áremelést firtató kérdésre, hogy az energiaár csak egy a sok közül, ami a szolgáltatásaik árazására hat, és céljuk, hogy indokolatlanul ne drágítsanak.

blikk

Hirmagazin.eu