A térdben, könyökben, csípőben gyakran jelentkező porckopás megjelenése nem köthető életkorhoz. Bár tény, hogy az évek múlásával egyre többen panaszkodnak ízületi fájdalmakra, de ez nem jelenti, hogy a fiatalok biztonságban lennének. Az izuletor.hu információi szerint 35 év felett már gyakorlatilag mindenki észleli magán a porckopás jeleit, de nem kizárt akár a harmincas évek elején sem a betegség megjelenése.
Genetika és életmód
A porckopás ugyan nem megelőzhető, de a folyamat lassítása érdekében sokat lehet tenni azzal, ha tisztában vagyunk a kiváltó okokkal. Bár előfordulhat, hogy a genetika is felelőssé tehető, de legtöbbször életmódbeli sajátosságok vezetnek a porckopás előbb vagy utóbb történő megjelenéséhez. E téren a testmozgásnak kiemelt szerep jut, ám nem csak annak pozitív hozadékait illetően, hanem a benne rejlő veszélyeket illetően is.
Óvatosan a fiatalkori sportolással!
Iskolai edzések, bemelegítés nélküli megterhelés, nem az adottságoknak megfelelő mozgásforma- csak néhány olyan hiba, amelyeket gyakran elkövetnek azok, akik fiatalként intenzíven belevetik magukat a sportba. Egy-egy rándulás, ficam azonban könnyedén vezethet későbbi súlyos ízületi gyulladásos panaszokhoz. Lehet, hogy a sportsérülés alkalmával a panaszok elmúlnak, de tíz vagy húsz év múltán fokozottan jelentkezhet a porckopás ilyen esetekben.
Sportválasztás felnőttként
Utoljára tizenéves korában mozgott, és most életmódváltás keretein belül szeretné újra elkezdeni azt? Óvatosan a mozgásforma kiválasztásával, ugyanis ha nem adottságainak megfelelően teszi azt, úgy könnyen sérülés lehet a vége. A mozgásról azonban nem szabad lemondani, ugyanis az izmok erősítésével jelentősen csökkenthetőek a porckopás kellemetlenségei. Nem csak ezért ajánlott azonban a rendszeres edzést a mindennapok részévé tenni, hanem annak jótékony egészségügyi hatásai apropóján is. A keringés, a közérzet, a laborértékek éppen úgy pozitívan reagálnak a mozgásra, mint a psziché és az immunrendszer.
Irodai munka után sportoljon!
A mozgásszegény életmód különösen sok egészségügyi kockázatot rejt magában. Napjainkban sokan töltik napjaikat íróasztal előtt, ám ez kifejezetten rossz hatással van az egészségi állapotra. Az irodai munkát végző 35-65 év közöttiek gyakran panaszkodnak arra, hogy nehezükre esik hosszabb időn keresztül mozdulatlanul ülni. A helyzet csak még rosszabb, ha a szék vagy az asztal nem megfelelő magasságú, de a helytelen testtartás is ronthatja az állapotot. A számítógép előtt töltött hosszú órák után mindenképpen ajánlott sportolni, aktív szabadidő mellett letenni a voksot, ezzel ellensúlyozva az ülőmunka káros hatásait.
Jól látható tehát, hogy a porckopás korosztálytól függetlenül előfordulhat, s nem csupán az idősek megbetegedésének számít. Az ízületi gyulladás és a mozgásszabadság beszűkülése valós kockázatot jelentenek, melyre érdemes odafigyelni már egészen fiatal kortól.
A tünetek az időjárás függvényében fellángolhatnak, ilyen szempontból a téli hónapok különösen érintettek, hiszen a hideg hatására a vérkeringés lelassul, a fájdalmak erősödnek. Hasznos lehet az érintett testrész melegen tartása, de a testmozgás is remek választásnak bizonyul a vérellátás fokozására. Ússzon egyet, menjen el kocogni, vagy válasszon valamilyen otthoni, saját testsúlyos edzésformát, természetesen ügyelve a fokozatosságra! A porckopás folyamata lassítható életmódváltással, figyeljen erre is, ne csak a fájdalomcsillapításra, ezzel sokat javíthat életminőségén!