Az emberi jogok világnapján a pszichiátriákon még mindig gyakran sérülnek az emberi jogok.

December 10 Az emberi jogok világnapja

Hatvanhét éve, 1948. december 10-én fogadta el az ENSZ az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát, hogy rögzítsék a minden embert megillető alapvető jogokat. Közel hetven év elteltével a Nyilatkozat betartása még mindig hagy kívánnivalót maga után; a pszichiátriai osztályok, intézetek sokszor még ma is a megalázó bánásmód melegágyai.

„…A közgyűlés kinyilvánítja az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát, mint azt a közös eszményt, amelynek elérésére minden népnek és minden nemzetnek törekednie kell…” – olvasható a Nyilatkozatban.

Nap mint nap hallhatunk olyan eseményekről, amelyek az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának megsértését jelentik, mégis, aligha találni emberi jogaikban kiszolgáltatottabb csoportot, mint a pszichiátriai intézetekben kezelt embereket.

Bár a Nyilatkozat egyértelműen állást foglal a kegyetlen, megalázó bánásmóddal szemben és kinyilvánítja, hogy minden embernek joga van a törvény egyenlő védelméhez, ezek a jogok még ma is gyakran sérülnek a pszichiátriákon. Jó példa volt erre 2015-ben a Merényi Gusztáv Kórház zárt pszichiátriai osztálya, ahol az Ombudsman vizsgálata embertelen körülményeket és a kezeltekkel szembeni megalázó bánásmódot tárt fel: szennyvízben úszó folyosókat, lepusztult vécéket és zuhanyzókat, a páciensek megalázó kikötözését. Mindezeken túl még ma is végeznek agykárosító elektrosokk-kezeléseket – Magyarországon is –, és napi alapon kényszerítenek embereket a pszichiátriára akaratuk ellenére.

Ám nem csak az intézetek falai között érheti sérelem a pszichiátriai kezelésben érintetteket: a leggyakrabban használt pszichiátriai szerek borzasztó mellékhatásai életeket tehetnek tönkre a pszichiátriai osztályokon kívül is, miközben egyáltalán nem gyógyítják meg fogyasztóik mentális problémáit. Olyan szerekről van szó ráadásul, amelyeket az egészségbiztosító akár 100%-ban térít az adófizetők pénzéből; az antidepresszánsokra 2014-ben kifizetett TB-támogatás megközelítette a 10 milliárd forintot, az antipszichotikumok esetében meghaladta a 17 milliárd forintot.

Az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány az emberi jogok világnapja alkalmából felhívja a figyelmet: egy társadalom állapotát hűen tükrözi az, hogyan bánik kiszolgáltatott tagjaival, így Magyarországon is sok még a teendő, hogy a pszichiátriákon történő visszaéléseket felszámoljuk és a kezeltek számára biztosítsuk az őket megillető alapvető jogokat.

 

forrás: CCHR