Újbarok községet nem közvetlenül telepítették be németekkel, hanem Felsőgalláról, illetve Pilisvörösvárról érkeztek ide telepesek az itteni erdőterületek kiirtására 1773-ban a Rosty család kezdeményezésére.

A településhez nagyon kevés földterület tartozik, így a mezőgazdaság kisebb szerepet játszott az itteni lakosok életében, bár volt néhány módosabb paraszt is a településen.

Ezen kívül kézműves mesterségek voltak jellemzők, például cipész. A lakosság nagy része Budapesten talált munkát. A fiatal lányok gazdag családoknál szolgáltak, a férfiak a Herz szalámi gyárban, a Pénzverdében, MÁV-nál vállaltak munkát.

A tájszobát a Német Kisebbségi Önkormányzat hozta létre 2003-ban. A gyűjtemény számára két helyiség áll rendelkezésre.

A bejárati ajtón belépve egy konyhába jut a látogató, amelyben konyhabútorok és használati tárgyak: vajköpülő, köcsög, morzsoló, bögrék, tányérok, mérleg, üst stb. találhatók. A falon fésűtartó, kéztörlő és fogas egy öreg tarisznyával, valamint jellegzetes falvédők, az asztalon légyfogó és régi pénzek vannak.

A konyha melletti helyiségbe egy boltíven keresztül léphetünk, melyet lakószoba jellegűen rendeztek be, olyan jellemző tárgyakkal, mint tiló és motolla, rokka, szekrény régi ruhákkal, lepedőkkel, csizmákkal, valamint, éjjeliszekrény imakönyvvel. A sarokban áll az ágy, szalmazsákkal, tolldunyhával, 4 óriási hímzett párnával. Az ágy lábánál áll egy kisszekrény, ún. „khaszl”, tetején régi fényképek és két festett kép. Az ágy és a „khaszl” előtt székek állnak, melyeken kendők, hímzett terítők találhatók. A falon fényképek és szenteltvíz-tartó.

Forrás: http://www.museum.hu/museum/index_hu.php?ID=1556
Cím: Badacsonytomaj Fő u. 33.
Tel:
E-mail:
Web: http://www.saar-ujb.hu/ujbarok/