forrás: 180 perc/Kossuth Rádió
Fontos tisztázni, hogy Európából vagy a Közel-Keletről jöttek a párizsi merénylők, és azt is, hogy szárazföldi csapatok nélkül nem lehet szétverni az Iszlám Államot, amely ellen a nyugatiakat a szír rezsim hadserege is segítheti – erről beszélt a Kossuth Rádióban Nógrádi György egyetemi tanár.
Az alapkérdés továbbra is az a párizsi merényletek kapcsán, hogy az elkövetők vagy azok zöme Európában élő második, harmadik generációs családból származik-e vagy az elmúlt napokban, hetekben bejött migráns. „Ez teljesen más” – mondta a 180 percben Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő.
Teljesen új helyzet a mai, amikor a terrorveszély drasztikusan megnövekedett. Ennek jele a párizsi merénylet – hangsúlyozta az egyetemi tanár, aki azt is megjegyezte, a franciaországi támadásokkal egy időben merénylet volt Libanonban és Irak fővárosában, Bagdadban is, szinte ugyanannyi halottal. Mivel azonban ezek nem Európában történtek, a világsajtó nem kapta föl rá a fejét.
Nógrádi szerint a szír kormányerő is támogathatja az IÁ ellen harcoló nyugatiakat
Nógrádi György arról is beszélt, „neki nagyon fájt”, hogy Barack Obama amerikai elnök azt nyilatkozta, továbbra sem küld szárazföldi csapatokat a Közel-Keletre. Hozzátette: a franciák álláspontja, akik szét akarják verni az Iszlám Államot az, hogy a légierő bevetésével olyan fölényt kell biztosítani, hogy utána bármi megtörténhessen. Ezt, mint a szakértő fogalmazott, elfogadja, ha a bármi szárazföldi csapást jelent, mert légierővel eddig nem nyertek háborút. Megjegyezte, hogy a szárazföldi haderő lehet iraki, iráni vagy szír kormánycsapat, valamint a merényletsorozat következményeként a nyugati hatalmak akarata ellenére fölértékelődött Oroszország és a szíriai Aszad-rezsim.
Nógrádi György és Speidl Bianka a párizsi merényletekről és a migrációról – 180 perc