forrás: hirado.hu/M1/MTI

Egyre több szál vezet Belgiumba: a párizsi merényletek egyik feltételezett elkövetőjét keresik, a 26 éves Abdeslam Salah bérelhette azt a fekete színű VW-t, amellyel a merénylők a Bataclan rendezvényközponthoz érkeztek. A rendőrség gyanúja szerint Abdeslam Salah és két fiútestvére közvetlenül részt vett a merényletekben, és azok előkészítésében. Sajtóinformációk szerint pedig egy belga állampolgárságú férfi, név szerint Abdelhamid Abaud volt a párizsi merényletek feltételezett legfőbb szervezője és támogatója.

Fokozott óvatosságra int a kínai közbiztonsági miniszter

Fokozott óvatosságra és a terrorcselekmények megelőzésére szólította fel hétfőn a belbiztonsági erőket a kínai közbiztonsági miniszter, országos rendőrparancsnok, aki egyben az országos terrorelhárítási parancsnokság vezetője.

Kuo Seng-kun a közbiztonsági minisztérium és a fegyveres erők központi és regionális illetékeseivel tartott közös videokonferenciát. A Hszinhua hírügynökség jelentése szerint a belbiztonsági erők tagjai tájékoztatót hallgattak meg a párizsi terrortámadások részleteiről.

A tárcavezető a terror elleni harc rendkívüli nehézségeire és bonyolultságára hívta fel a figyelmet, és mindenkitől lankadatlan éberséget kért. Arra szólította a belbiztonsági erőket, hogy tegyenek meg minden óvintézkedést az emberek biztonsága, a társadalmi stabilitás védelme érdekében.

Kuo külön is felhívta a figyelmet a fontos létesítmények megfigyelésére, őrzésére és egyéb megelőző intézkedésekre. Ezeknek része a járőrőrözések gyakoribbá tétele, a biztonsági ellenőrzések fokozása. Ezzel egyidejűleg országosan elrendelték a fegyverek és robbanóanyagok kezelésének, valamint a postai küldemények ellenőrzésének szigorítását, a terrorizmussal kapcsolatos hírszerzői jelentések alaposabb, pontos elemzését.

Miután a pekingi vezetés közlemények útján és személyes nyilatkozatokban együttérzéséről biztosította Franciaországot, a kínai média továbbra is véleménycikkekben, szerkesztőségi állásfoglalásokban ítéli el a párizsi vérontást. A Global Times című – angol nyelvű – napilap legfrissebb írásában attól óv mindenkit, hogy a történtekért az iszlám világot, és a muszlim vallást tegyék felelőssé. Arra hívja fel a figyelmet, hogy a szélsőséges erők csupán töredékét teszik ki az 1,6 milliárdos muszlim közösségnek a világon, és még kevesebben vannak, akik tevékenyen részt is vesznek terrorcselekményekben. A cikkíró szerint a terror elleni harc nem lehet ideológiai kérdés és nem irányulhat az iszlám civilizáció ellen. Ha ez történne, a következmények beláthatatlanok lennének – figyelmeztetett a Global Times.

Bővítik a brit titkosszolgálatokat 

A párizsi merényletek miatt jelentősen bővítik a brit titkosszolgálatok létszámát és finanszírozását – jelentette be a brit kormányfő.

David Cameron közölte: a brit elhárító szolgálatok az elmúlt fél évben hét nagy-britanniai terrortámadást hiúsítottak meg.

A kormány bejelentése szerint a brit elhárítás (MI5), a külső hírszerzés (MI6) és a főleg lehallgatásokra szakosodott kommunikációs figyelőszolgálat (GCHQ) összesen 1900 új ügynököt vehet fel, ami 15 százalékos létszámbővítésnek felel meg. A három szolgálatnál jelenleg nem egészen 13 ezren dolgoznak.

Valls szerint máshol is támadások várhatók

Manuel Valls francia miniszterelnök arra figyelmeztetett: a hatóságoknak tudomásuk van róla, hogy szélsőségesek további terrortámadásokra készülnek Franciaországban és Európa más országaiban az elkövetkező napokban-hetekben. A francia hírszerzés nyár óta több támadást hiúsított meg – tette hozzá.

Belga állampolgár volt a merényletek szervezője 

Egy belga állampolgárságú férfi, név szerint Abdelhamid Abaud volt a párizsi merényletek feltételezett legfőbb szervezője és támogatója – jelentette hétfőn az RTL párizsi rádióállomás.

Franciaországban több helyen rendőrségi razziát tartottak az éjjel 

A francia rendőrség és csendőrség az ország számos pontján razziákat tartott hétfőre virradó éjszaka az újabb terrortámadások megakadályozása érdekében folyó műveletek részeként – jelentette a The Guardian című brit lap honlapján.

A hatóságok az ország délkeleti részén fekvő Toulouse-ban, a délnyugati Grenoble-ban, a francia-belga határ közelében fekvő Jeumont-ban, valamint Párizs Bobigny nevű elővárosában tartottak házkutatásokat az éjjel.

Toulouse-ban legalább három embert őrizetbe vettek, egy fegyvert és „illegális szereket” foglaltak le, köztük hasist is. A városban a francia média beszámolói szerint Mohamed Merah otthonának körzetében tartottak „megelőző akciót” a hatóságok. Merah 2012-ben katonák és zsidó iskolások ellen követett el támadásokat Toulouse-ban, összesen hét embert ölt meg, mielőtt végeztek volna vele a biztonsági erők.

Grenoble-ban és környékén 15 épületet kutattak át a rendőrök, több mint fél tucat embert vettek őrizetbe és fegyvereket foglaltak le. Jeumont-ban körülbelül 50 kisbusszal érkeztek a rendőrök, átfésülték a települést, de egyelőre nem tudni, hogy mi volt az akció célja és eredménye.

A The Guardian beszámolója szerint a rendelkezésre álló információk alapján a razziák során nem a pénteki párizsi merényletek elkövetői után kutattak, hanem egy általános terrorellenes megelőző művelet részeként hajtották végre a házkutatásokat. Az akciót a szükségállapot kihirdetése után rendelte el a francia kormány.

Elhalasztották a kormányfő montenegrói látogatását

Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtti felszólalásával kezdődik az Országgyűlés hétfői ülése, a beszéd aktualitását a párizsi merényletek után kialakult helyzet adja – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.

Arra a felvetésre, hogy a montenegrói sajtóban Orbán Viktor hétfői hivatalos útjáról jelentek meg információk, Havasi Bertalan elmondta: valóban terveztek hétfőre egy miniszterelnöki látogatást Montenegróba, ezt azonban a magyar fél kérésére vasárnap elhalasztották.

Németországban megerősítették a biztonsági intézkedéseket

Az M1 tudósítója szerint Berlin is gyászol, de eközben megerősítették a biztonsági intézkedéseket mind a repülőtereken, mind a határokon. A korábbiaknál több rendőrt látni az utcákon.

A német belügyminiszter is megszólalt a szír útlevél kapcsán, a bajor pénzügyminiszter pedig Angela Merkelt bírálta. Az a Horst Seehofer kelt a kancellárasszony védelmére, aki nemrég a bajor határszakasz lezárásával fenyegette meg Merkelt, ha nem változatat a szövetségi menekültpolitikán.

Párizsban még mindig tart a gyász

Ma van az első munkanap Párizsban, a brutális terrortámadás után. Még mindig tart a nemzeti gyász, de az iskolák már kinyitottak, délután pedig kinyitnak a múzeumok is. Az M1 helyszínen tartózkodó tudósítója szerint a város nyugodt, csendes. A megtalált szír útlevél kapcsán viszont egyre több a kérdőjel.

Alabama nem hajlandó szíriai menekülteket befogadni a párizsi merényletek miatt

Az egyesült államokbeli Alabama kormányzója közölte, hogy a párizsi terrorcselekmények miatt nem hajlandó szíriai menekülteket befogadni az általa irányított szövetségi állam. A republikánus párti Robert Bentley közleményében azt írta, ellenezni fog minden próbálkozást arra, hogy szíriai menekülteket helyezzenek el a szövetségi hatóságok Alabamában. Közlése szerint Bentley a hétvégi párizsi terrorakció hatására hozta meg a döntést, mert „nem fog részt vállalni olyan politikában, amely veszélynek teszi ki Alabama polgárait”.

A kormányzó ezzel vélhetően arra utalt, hogy a párizsi merényletek egyik helyszínén szíriai útlevelet találtak, amelyről egyesek azt feltételezték, hogy az egyik elkövetőé lehet. Ugyanakkor vasárnap esti híradójában a France2 francia közszolgálati televízió arról számolt be, a francia hatóságok biztosak abban, hogy az útlevél tulajdonosa nem azonos azzal a merénylővel, aki felrobbantotta magát a helyszínen.

Nagy erőkkel keresik a VW-t bérlő férfit

Folyamatosan azonosítják párizsi terror áldozatait. Összesen 129-en vesztették életüket a merényletben. Több mint 350-en megsérültek és még mindig csaknem százan vannak kritikus állapotban. Ezért félő, hogy tovább is nőhet az áldozatok száma. Az elkövetőkről is egyre több információ derül ki. A szálak Belgiumtól Szíriáig vezetnek.

A hatóságok Montruilben, Párizs keleti külvárosában találták meg azt a fekete Seatot, amellyel a gyanú szerint helyszínről-helyszínre jártak a támadók a péntek éjjeli merényletkor. Egy szemtanú arról beszélt, hogy a megtalált kocsinak az ablakát betörték – valószínűleg bomba után kutattak. A járműben több gépfegyvert találtak.

A kocsi azt jelentheti, hogy néhány támadó vagy legalábbis segítőik el tudtak menekülni a merényletek után. A belga közszolgálati televízió úgy tudja: a rendőrség hajtóvadászatot hirdett még legalább egy ember után.

A megnevezett, 29 éves férfi francia állampolgár volt, az észak-francia Chartes nevű kisvárosban élt, szülei algériai bevándorlók voltak. Korábban kisebb bűncselekményekért elítélték, és a hatóságok már öt éve figyelték, mert tartottak attól, hogy radikális csoportokhoz csatlakozhat. A nyomozók nem tartják kizártnak, hogy a férfi Szíriában is járt. A vizsgálat miatt családja három tagját és mintegy tucat másik embert őrizetbe vettek.

Egy belga rendszámú, fekete Volkswagen Polot is keresnek még a hatóságok. Ezt a bataclani koncertteremnél látták utoljára, valószínűleg a túszejtők használhatták. A Brüsszelben született Abdeslam Salah bérelhette a kocsit, a rendőrség gyanúja szerint Abdeslam Salah és két fiútestvére közvetlenül részt vett a merényletekben, és azok előkészítésében.

Belgiumban is körözik az egyik feltételezett elkövetőt

Az amerikai elnökválasztásra is kihathat a terrortámadás

A párizsi terrortámadások amerikai nemzetbiztonsági vonatkozásai hatással lehetnek az elnökválasztási küzdelemre, amelyben a politikai újoncok eddig hátrányként igyekeztek beállítani a pártjuk hagyományos vonulatát képviselő, karrierpolitikus riválisaik tapasztalatát – állapította meg a híroldalán megjelentetett kommentárjában az CNN.

Amerikai kéminformációk segítették az Iszlám Állam elleni francia légitámadást

Az Egyesült Államok hírszerzési információkat osztott meg Franciaországgal a Párizs által az Iszlám Állam dzsihadista szervezet észak-szíriai székhelye, Rakka ellen vasárnap elrendelt légitámadás előtt – közölte a The Daily Beast című online hírmagazinnal egy névtelenül nyilatkozó amerikai kormányzati tisztségviselő.

Az illetékes hozzáfűzte: ez nem jelenti azt, hogy a franciákat is be kívánnák vonni az „öt szem” elnevezésű hírszerzési együttműködésbe, amely az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland között alakult ki. Szavai szerint az elmúlt hetekben jelentősen javult az amerikai hírszerzési tevékenység eredményessége Irakban és Szíriában, aminek nyomán várhatóan intenzívebbé válnak majd a légicsapások.

Azzal az iraki bejelentéssel kapcsolatban, amely szerint Bagdad előre figyelmeztette Washingtont és Párizst egy készülő terrortámadásra, azt mondta, hogy nem konkrét fenyegetésekre vonatkozó jelzések napi rendszerességgel futnak be az illetékes szervekhez.

Egy másik, szintén a neve elhallgatását kérő washingtoni kormányzati forrás a magazinnak kijelentette: egyre több bizonyíték utal arra, hogy a párizsi terrortámadások mögött valóban az Iszlám Állam áll. Azt ugyanakkor nem állította, hogy a merényleteket Szíriában tervelték volna ki, s hogy azokat az Iszlám Állam vezetője, Abu Bakr al-Bagdadi „emír” is jóváhagyta volna.

Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy az elkövetők segítséget kaphattak más, hasonló beállítottságú csoportoktól, amelyek „az al-Kaidához vagy más szélsőséges szervezetekhez hasonló szakértelemmel” rendelkeznek.

A kijelentés azért figyelemre méltó, mert az Iszlám Állam és az al-Kaida egymás riválisaként lép fel a szélsőséges iszlamista irányzatok világában.

Sobotka Junckert bírálja

Elégtelen az, ahogy az Európai Bizottság elnöke a párizsi terrorra reagált. Erről a cseh kormányfő, Bohuslav Sobotka beszélt este egy vitaműsorban. A politikus csalódott amiatt, hogy Jean-Claude Juncker szerint a terrortámadás után sem kell változtatni az EU menekültpolitikáján. Sobotka viszont növelné a nyomást, hogy az uniós vezetők megszigorítsák a külső schengeni határ őrzését. A cseh politikus azt mondta: ha Európa nem oldja meg a külső schengeni határok biztosítását, akkor az egyes tagállamok kénytelenek lesznek maguk gondoskodni a saját biztonságukról.