„Izometria” annyit jelent, mint „azonos hosszúság”. Izometriás torna – az izmok megfeszítése anélkül, hogy hosszuk megváltozna. Ilyen gyakorlatot végzünk például akkor, amikor egy falat próbálunk eltolni, vagy egy elmozdíthatatlan tárgyat elhúzni.
A lényeg mindig az erőkifejtésen van. Az izometriás torna frissít és élénkít, nem jár izzadtsággal, naponta legfeljebb néhány percet vesz igénybe, nem kellenek hozzá drága tornaszerek, és nincs szükségünk külön helyiségre sem.
A könnyed testgyakorlatokat viszont rendszeresen kell végeznünk, mert az eredmények csak ekkor jelentkeznek. Ha jól végeztük őket, már néhány napi gyakorlás után sokat javul közérzetünk, izmainkat rugalmasabbnak, mozgásunkat lazábbnak érezzük. A gyakorlatok során azonban ügyelnünk kell rá, hogy azokat mindig teljes erőből végezzük, hogy közben folyamatosan és mélyen lélegezzünk, és segít a helyes testtartásban, ha a hasunkat végig igyekszünk feszesen tartani.
Megismerkedhetünk az elkövetkezendő napokban az izometriás gyakorlatokkal – melyek Ilse Buck Játékos testedzés című könyvéből (Medicina könyvkiadó, 1975) származnak.
Minden egészséges ember nyugodtan végezheti, azonban – mivel az izmok erőteljes megfeszítése során megemelkedik a vérnyomás – a magas vérnyomásúaknak, valamint a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek a gyakorlatok elkezdése előtt ajánlatos kikérniük orvosuk véleményét.
Ébredés utáni gyakorlatok
A fekvéstől megmerevedett nyakunk lazítására és tarkónk erősítésére szolgáló gyakorlatot hanyatt és hason fekve is elvégezhetjük. Az ágyban hanyatt fekve, karunkat lazán helyezzük a testünk mellé, fejünket teljes erőből feszítsük hátrafelé a párnának. Közben nyugodtan lélegezzünk, s számoljunk lassan hatig. Ezután fújjuk ki magunkat, és rövid lazítást követően ismételjük meg a gyakorlatot. Ugyanezt hason fekve is végezzük el.
A következő gyakorlat a kar- és vállizmainkra van jótékony hatással. Hanyatt fekve, könyökünket hajlítsuk be, karunkat kissé megemelve két tenyerünket nyomjuk össze teljes erőből, hat másodpercig. Kis pihenés, lazítás után ismételjünk.
Felkelés előtt nem árt, egy láberősítő gyakorlat is. Üljünk fel az ágyban, lábainkat kinyújtva, nyújtott karral támaszkodjunk a kezünkre, majd hat másodpercig jobb talpunk belső felét teljes erőnkből nyomjuk a bal lábfejünkhöz. Utána lazítsunk, majd végezzük el a gyakorlatot fordítva, a másik lábunkkal is.
Ráadásként egy felébredést segítő gyakorlathoz, üljünk az ágy szélére, talpunkat tegyük a padlóra. Ellentétes kézzel fogjuk át térdeinket – bal kezünkkel a jobb térdünket, jobb kezünkkel pedig a balt – majd combjainkat hat másodpercig teljes erőből feszítsük kifelé, a befelé húzó kezek ellenében. Pihenés után ismételjük meg a gyakorlatot.
Forrás: http://www.erzsebetrosta.hu