forrás: Kossuth Rádió/180 perc
A „magyar radikalizmus” valamennyire megóvta Európát, mert képes volt bizonyítani, hogy a folyamat taktikai elemének tekinthető kerítés moderálhatja azt az „őrületet”, amely elindult – mondta a biztonságpolitikai szakértő a 180 percben.
A szakértők azt mondják, több tízezer migráns van úton Európába, feltorlódtak ugyanis a görög komposok sztrájkja idején, és most egyszerre indultak el. Egyes hírek szerint akár 50 ezren is lehetnek. A görög-macedón határon már hétfő délelőtt több ezren voltak. Szerbia száznál is több busszal vitte a migránsokat a horvát határra egész nap. A végső cél most is Németország elérése Szlovénián és Ausztrián keresztül.
(MTI/AP/Kerstin Joensson)
Hiányzik a politikai akarat
A Kossuth Rádió reggeli műsorában megszólaló biztonságpolitikai szakértő úgy vélekedett, az illegális bevándorlásnak – amit szerinte inváziónak is tekinthetünk – három olyan aspektusa van – politikai, biztonságpolitikai, humanitárius -, amelyet alapvetően egyben kellene kezelni, ám úgy tűnik, ezek most egymástól függetlenül működnek, a humánus aspektus mindent megelőz, a leggyengébb pedig – legalábbis uniós szinten – a politikai szárny.
Európa védtelen
A politikai megoldás ugyanis – mondja Földi László – az, hogy egyáltalán nincs illegális bevándorlás, csak szabályozott menekültbefogadási lehetőség, mert az ellenőrizetlenül érkező emberek tömege komoly biztonságpolitikai kockázat, és az elhárító-védelmi rendszerek nem tudják hatékonyan végezni a feladatukat. A most érkező emberek közt ott vannak ugyanis az iszlám katonák, akik második, vagyis „hódító” szándékkal is érkeznek Európába, és nem fognak, mert nem is akarnak beilleszkedni – teszi hozzá.
Földi László a 180 percben
Támadás a jogrend ellen
Egy jogállam, illetve Európa nem engedhetné meg, hogy ezek a tömegek felrúgják a jogrendjét, márpedig itt ez történt és történik ma is – fogalmazta meg az Információs Hivatal volt műveleti igazgatója. És nemcsak arról van szó, hogy ezek az emberek engedélyek, okmányok nélkül, ellenőrizetlenül érkeztek, érkeznek, de önkényesen foglaltak el közlekedési eszközöket, mászkáltak az autópályákon, a számukra kijelölt helyeket pedig egyszerűen nem fogadják el – sorolja a szakértő.
A magyar kerítés bizonyított
A látszólagos magyar radikalizmus azért valamennyire megóvta Európát, képes volt bebizonyítani, hogy a folyamat taktikai elemének tekinthető kerítés moderálhatja azt az „őrületet”, amely elindult – hangsúlyozza az ezredes. A regisztrációs pontok a már megérkezettek azonosításában segíthetnek ugyan valamit, de az alapvető, hogy nem szabad így ideengedni ezeket az embereket – fűzi hozzá. Az érkezők egy nagy része ráadásul olyan országokból indul Európába, (Jordánia, Törökország, Libanon) ahonnan legálisan, vízummal és sokkal olcsóbban is jöhetne – vetette fel.
Háborús helyzet, békeidős rend
Európa ehhez képest szélesre tárta a kapuit, és mintha nem is védekezne az őt fenyegető invázió ellen. Uniós szinten egyértelműen hiányzik az egységes politikai akarat, az eltanácstalanodott nemzetállamok pedig magukra maradtak. Az egyik kerítést épít és védekezik, a másik gyorsan mindenkit átenged a területén. Pedig ki kellene végre egységesen és hangosan mondani: Európa bajban van, és a kialakult háborús helyzetet a béke által fenntartott renddel nem fogjuk tudni megoldani – mondta.
Káosz Németországban
Földi emlékeztet: a helyzet Németország egyes régióiban már most kezelhetetlen, hiszen a migrációs ügyekbe fulladó önkormányzatok több helyen bezárni kényszerültek, totális a káosz a közigazgatásban, ami pedig a szakértő nézete szerint már terrorizmus, támadás a meglévő rendszer, struktúra ellen.
Minden útvonal reálissá válhat
A biztonságpolitikai szakértő elképzelhetőnek tartja, hogy Románia felől is megindulnak majd a migránsok Magyarország felé, ahogyan minden útvonal reálissá válhat (az ukrán, a balkáni és a baltikumi is), amíg Európa végre nem zárja le teljesen a határait. Ráadásul – idézte fel Földi – Romániában most kormányválság is van, ami tovább nehezítheti a helyzetet, hiszen a védelmi szolgálatok kevésbé hatékonyak lehetnek.