forrás: BZI/hirado.hu
Néhány egyszerű, ám látványos megoldás, melyek segítségével az átlagos okostelefonnal is lenyűgöző képeket lehet exponálni.
Vegyük először, hogy mit kapcsoljunk ki vagy be, miben térjünk el az okostelefon alapbeállításaitól. Fontos, hogy amikor csak lehet, törjünk ki a komfortzónából, vagyis felejtsük el az automatikus üzemmódot.
Tartózkodjunk a vaku használatától
Bármilyen vaku alkalmazását jobb kizárólag a kényszerhelyzetekre korlátozni: a villanófény tökéletesen megteszi, ha mondjuk, mélygarázsban akarunk lefényképezni egy oszlopot, hogy hányas számhoz kell visszatalálni, de az esetek többségében vakuval segítségével csak rossz képeket lehet készíteni. Esti vagy fényszegény környezetben inkább használjunk a mobilokhoz olcsón beszerezhető állványt.
Lehetőleg az ISO kiválasztását se bízzuk az automatikára: ha egy mód van rá, fényképezzünk 100-as ISO-val, mert a nagyobb érték növeli a kép szemcsésségét, zajos lesz a fotónk.
Ne használjunk digitális zoomot – soha!
A digitális zoom – szemben az optikaival – biztosan tönkreteszi a fotót. Ugyan azt az illúziót nyújtja, mintha ráközelítenénk a képünk tárgyára, de semmi más nem történik (csak rosszabb minőségben), mint mikor az utómunkálatok során szoftveresen dolgozunk a fotón.
Teszteljük a saját gépünket
Érdemes ugyanazt a képet különböző ISO értékekkel, más-más expozíciós időkkel elkészíteni. Így a türelmes próbálkozások nyomán megtudjuk, bizonyos fényviszonyok közepette milyen beállításokkal működik jól az okostelefonunk kamerája. Nem az „Auto” lesz a legjobb.
Mikor csak lehet, használjunk HDR üzemmódot
A HDR (nagy dinamikatartományú kép) ma már a legtöbb okostelefonos kameraszoftverben gyárilag adott, de ha nincs, vagy nem teljesít elég jól, érdemes letölteni egy másikat. Segítségével olyan körülmények között is jó képet készíthetünk, amikor a fotón egyaránt vannak túlvilágított és árnyékos részletek: ilyenkor HDR nélkül a készülék nem tud mit kezdeni a feladattal.
Természetesen stabilan, lehetőleg állványon kell tartani a mobilt. Az exponálás miatt a kép tárgya ne mozogjon – kivéve, ha szándékosan akarunk „művésziesen” bemozdult felvételeket készíteni.
Használjunk szűrőt – de csak az utófeldolgozáshoz
Ne az exponálás pillanatában akarjuk eldönteni, hogy milyen effektet alkalmazunk, hiszen utólag már nem módosítható a felvétel. Az utómunkálatok során lényegesen jobb szűrők állnak rendelkezésre, s van időnk is próbálkozni.
A bőséges választékból érdemes kipróbálni az ingyenes Pixlr (korábban Pixlr Express) képszerkesztőt.
Trükk fényvisszaverő napszemüveggel
Régi vicc, de sokan vannak, akik nem ismerik. Készítsünk fotót a fényvisszaverő anyaggal bevont napszemüveg lencséjében tükröződve, mint az alábbi AndroidPIT képen.
Többszörös felvétel
Szinte mindegyik mobil képes panorámafelvételt készíteni. Ezek többnyire valójában filmek, amiket a lassan balról jobbra mozgatott kamera szoftvere készít. Ha megkérjük a fotónkon szereplő személyt, hogy mikor elhaladtunk előtte, a hátunk mögött gyorsan sétáljon át egy következő pozícióba (vagy többe), igen eredeti képet exponálhatunk. Ugyanezt a tréfát természetesen elsüthetjük tárgyakkal is.
A mi kis világunk effekt
Ez az egyik legütősebb trükk. A többféle néven, ingyenesen és fizetősen elérhető Tiny Planet effektusokpanorámafotóból, vagy bármilyen más képből, amiben az égből egy jó darab látszik, elkészítik a mi saját földgömbünket.
Fenti képünk például egy utólagos szerkesztés, beavatkozás nélküli, átlagos fotó Kőszeg háztetőiről, alább pedig a szoftver segítségével belőle pár pillanat alatt elkészített kis kőszegi világ látható.
Sokoldalú lehetőséget kínál erre a fizetős Tiny Planet FX Pro és az ingyenes, s persze reklámokkal terheltSmall Planet. Nem mindegyik fotóval lehet ideális hatást elérni, de mindkét szoftvernek sikerül néha egészen eredeti látványt faragni a sikerületlen, közhelyes képekből is.