forrás: MTI
Pozitívra javította az eddigi stabilról a magyar államadós-osztályzatát pénteken a Moody’s Investors Service, elsősorban azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy az államadósság valószínűleg a következő években is lefelé tartó pályán marad.
A nemzetközi hitelminősítő az európai és az amerikai piaci zárások után, péntek éjjel Londonban bejelentett döntés indoklásában kiemelte azt a véleményét is, hogy javulnak a magyar gazdaság kilátásai, miután a felhalmozódott devizaalapú kinnlevőségek problémájának megoldásával jelentősen csökkent a magyar gazdaság külső sérülékenysége. A Moody’s a kilátásjavítással egy időben megerősítette a „Ba1” szintű – a befektetési ajánlású kategóriától egy fokozattal elmaradó – magyar szuverén adósbesorolást.
A magyar osztályzati kilátás már két hitelminősítőnél pozitív, a Fitch Ratings ugyanis május óta szintén pozitív kilátást tart érvényben a „BB plusz” magyar államadós-besorolásra. A harmadik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor’s stabil kilátással tartja nyilván az általa is „BB plusz” szintre sorolt magyar államadós-osztályzatot.
A három cég magyar osztályzatai – a Moody’s és a másik két hitelminősítő eltérő jelölési metodikája ellenére – azonosak. Ha a Moody’s és a Fitch a pozitív kilátás megadása után a magyar szuverén osztályzatot is javítja, akkor Magyarország ennél a két cégnél átkerül a befektetési ajánlású kategóriába.
Ez egyben azt is jelentené, hogy az intézményi befektetők szempontjából Magyarország befektetésre ajánlott szuverén adóssá válna. A nemzetközi gyakorlat alapján ugyanis általában már két nemzetközi hitelminősítő osztályzata elég annak meghatározásához, hogy egy adott szuverén vagy kereskedelmi adós osztályzata befektetésre ajánlott vagy sem.