Magyar gépészmérnök hallgatók a világ élvonalában. A Kecskeméti Főiskola járműépítő csapata 7. lett a napelemes autók ausztráliai világversenyén.

Zöld jövő – zöld autó

Bolygónk végveszélyben, túl sok szén-dioxidot és más káros anyagot bocsátunk a levegőbe, a rövid távú gazdasági érdekek mégis előbbre valók? – számos tudós és átlagember teszi fel a kérdést egyre gyakrabban a párizsi klímacsúcs közeledtével. Főleg, ha figyelembe vesszük a legújabb Volkswagen-botrányt. A cég belső vizsgálata kiderítette, hogy nemcsak nitrogén-oxidokat bocsátanak egyes autók a levegőbe, hanem a szén-dioxid kibocsátás is magasabb a közúti használatban, mint tesztkörülmények között.

Az autók kétségtelenül jelentősen hozzájárulnak a klímaváltozáshoz, hiszen rengeteg káros anyagot bocsátanak a légkörbe. Pedig vannak már technológiák, amivel környezetbaráttá, de legalábbis kevésbé károssá tehetjük hétköznapi közlekedésünket.

A jövő pedig még biztatóbb. Az ifjú mérnökpalánták évről évre jobb és jobb, fenntartható technológiai fejlesztésekkel állnak elő és mérettetik meg magukat. Ilyen világverseny a World Solar Challenge, melynek során a napelemes autókkal hosszában átszelik Ausztráliát.

A verseny az északi Darwin városából indul és a déli Adelaide-ig tart. 1987-ben hívták életre, kezdetben három évente, most már kétévente rendezik. Idén 42 csapat indult három járműosztályban (challenger, cruiser, adventure). A verseny az energiatakarékosságról szól, az utat a napenergia, illetve a jármű kinetikus energiájának visszanyerésével kell teljesíteni.

A Kecskeméti Főiskola GAMF Karának hallgatóiból és oktatóiból álló MegaLux-csapat a challenger kategóriában húsz célba érőből a 7. lett megelőzve ausztrál, egyesült államokbeli és japán csapatokat is. A MegaLuxot egyébként a Mercedes-Benz is támogatja, amely részt vesz a főiskola duális képzésében.
Írta Asboth Beatrix

 

Forrás: euronews