forrás: M1/Ma Reggel
Németországból 190 ezer embert kellene visszatoloncolni a Balkánra. (…) Nemcsak rábírni lesz nehéz a kitoloncoltakat a távozásra, de a fogadó országokat is meg kell nyerni, hogy olyan körülményeket teremtsenek, ahol a visszaérkezők maradni is tudnak egy ideig.
Nagy kérdés, képes lesz-e a folyamatot Európa normalizálni, úgy, hogy közben a rendszer többi eleme nem működik – hívta fel a figyelmet a szakértő az M1-en.
A magyar álláspont szerint nem toloncolhatják vissza Magyarországra az itt regisztráltakat, mert a szabályok nem azt mondják, hogy ide kell őket visszaküldeni, hanem oda, ahol először beléptek az Európai Unióba – mondta a Orbán Viktor pénteki rádióinterjújában. A miniszterelnök hozzátette, hogy Athén a helyzet kulcsa, a görögök ugyanis nem végzik el a déli határaik védelmére vonatkozó feladatot.
Németországból 190 ezer embert kellene visszatoloncolni a Balkánra, kérdés azonban, hogy ezt a folyamatot képes lesz-e Európa normalizálni, úgy, hogy közben a rendszer többi eleme nem működik – mondta Gálik Zoltán egyetemi docens a Ma reggelben. Ahhoz ugyanis, hogy valakit visszatérítsenek, szükség van a fogadó állam akaratára, egy erről szóló szerződésre, pontos ütemezésre. Biztosítani kell azt is, hogy a kitoloncoltak ne jöhessenek vissza, amihez pedig az kellene, hogy azokban az országokban, ahol regisztrálták őket, a visszaérkezésükkor is egyértelmű módon, biometrikus azonosítóval vegyék nyilvántartásba őket – hívta fel a figyelmet a szakértő.