National Geographic csatorna gyakorlatilag eddig sem az átlagos dolgokról volt híres, illetve nem is átlagos dolgokért jött létre.

agyműtét élő adásban

Lényegében egy új fejezetet nyitottak a tévézés történetében, ugyanis élőben közvetítettek egy agyműtétet. A nézők tehát bepillanthattak abba, hogy miképpen is végzik a sebészek a munkájukat, valamint hogyan történik ez az egész a gyakorlatban.

A páciens, Greg Grindley, Parkinson-kórban szenved, a műtét után pedig szerencsére már jobban van. Az említett csatorna, a Mental Floss együtműködésében, az ő agyműtétjét tudta élőben közvetíteni. A beavatkozás egy mély agyi stimulációs műtét volt, úgynevezett deep brain surgery – DBS. A műtét pedig az ohiói Clevelandi Egyetemi Kórházból végezték el az orvosok. A beavatkozást magyar idő szerint október 25-én, vasárnap este végezték el, amely több órásra sikeredett. Ezt 171 országban követhették a kíváncsi tévénézők élőben.

agyműtét élőbenA beavatkozásról érdemes tudnunk azt is, hogy az USA illetékes hatóságai 1997-ben engedélyezték esszenciális tremorban. Majd ez után, 2002-ben a Parkinson-kórban szenvedő betegek kezelésére is kiterjeszthették. Ahogyan teltek az évek egyre felkapottabb lett ez a műtét és gyakorlatilag évről évre egyre több betegen végzik el ezt a mély agyi stimulációs beavatkozást.

A műtéthez, a Clevelandi Egyetemi Kórházban speciálisan kiképzett személyzet áll rendelkezésre, az ehhez szükséges infrastruktúra mellett. Ez a személyzet többnyire sebészekből, ápolókból, technikusokból áll.

Visszatérve a műsorra, a Brain Surgery Live, vagyis Agyműtét élőben című nevet kapta. A kíváncsiak, ha nézték a tévét, akkor a műtét valamennyi fontos eseményét nyomon követhették. Ebbe olyan részek tartoznak, mint, amikor a sebészek egy kis lyukat nyitnak a páciens koponyáján, hogy hozzáférjenek az agyhoz.

Nem mellesleg a 49 éves páciens pedig végig ébren volt, így az idegsebészek folyamatosan kommunikáltak vele, valamint különböző feladatokat adtak neki, hogy ellenőrizzék az elektródáikkal, hogy az agy megfelelő részét stimulálják-e. A műsor így tehát egyáltalán nem egy unalmas közvetítésbe torkollott, hanem egy elképesztő, lélegzetelállító adásba. Ez viszont még mindig nem minden. A nézők még azt is láthatták, amikor az orvosok aktiválták a Greg agyába juttatott elektródát, amelynek következtében a jobb kezének a remegése szinte abban a pillanatban megszűnt.

Dr. Jonathan Miller, az orvoscsapat vezetője, kevéssel a műtét befejezése előtt a következőket nyilatkozta: „Végtelen örömmel tölt el, hogy segíteni tudtunk Gregnek és családjának. Fantasztikus látni a műtét pozitív hatásait, melyek már most nyilvánvalóak – és még sokkal szembetűnőbbek lesznek tíz év múlva. A beavatkozással megnyitottuk az utat az agy öngyógyítási folyamata előtt. Fantasztikus dolgokra képes az emberi agy.”

Egy sikeres műtétnek lehettünk tehát szemtanúi, amelynek természetesen a páciens, Greg Grindley is nagyon örült. A páciens egy 49 éves, visszavonult katona, mintegy 20 éven keresztül dolgozott tengerészaltisztként az Egyesült Államok Haditengerészeténél. Hat hónappal a visszavonulása után, 2004-ben szokatlan betegségjeleket kezdett észlelni magán, amelyről később bebizonyosodtak, hogy egy fejlődő Parkinson-kór korai tünetei voltak. A kézremegése majd egyre csak erősödött és végül pedig mindkét kezére kiterjedt, amelynek következtében 2009-ben abba kellett hagyni a villanyszerelést, a polgári foglalkozását.

A betegség nem kezdett el kegyes lenni vele, ugyanis később arctorzulás, testmerevség, egyensúlyzavarok, valamint beszéd- és mozgásproblémák is jelentkeztek nála. Sokáig nem akarta magát műttetni, viszont egy ideje rászánta magát a beavatkozásra. Úgy tűnik, hogy nagyon jól döntött, hiszen sikeresen műtéten van túl.

 

Forrás: delina