forrás: MTI
A magyar határon bevált a kerítés, ahogy máshol is Európában, habár ezekről nem beszélnek – nyilatkozta Orbán Viktor miniszterelnök az ABC című spanyol konzervatív napilap vasárnapi számában megjelent interjúban.
„A miénk az ötödik. Vannak a spanyolok (Ceuta, Melilla), van Calais-ban, Görögország és Törökország határán, Bulgáriában a török határon, és mind hatékonyak. Senki sem mondja, hogy ez az ideális megoldás, de el kell ismerni, hogy ez áll legközelebb az ideálishoz” – fogalmazott a kormányfő, aki az Európai Néppárt (EPP) kétnapos kongresszusán járt Madridban a héten, ahol a fő téma a migráció volt.
A magyar politikus szerint a kerítés csak a második legjobb megoldás, amely az „első védelmi vonallá vált”. A legjobb megoldás az lenne, ha a görögök elfogadnák az európai határvédelmi segítséget – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy ki kell mondani: Görögország nem teljesíti nemzetközi kötelezettségeit, az ő feladata lenne megvédeni az uniós külső határokat, ahogy azt Magyarország tette. „Ez politikai akarat kérdése. Ha nem képesek egyedül, kérjenek segítséget” – jegyezte meg.
Az Európai Néppárt által közreadott kép Orbán Viktor kormányfő felszólalásáról az Európai Néppárt kétnapos tisztújító kongresszusán Madridban 2015. október 22-én. (MTI/Európai Néppárt)
Mint mondta, amikor Angela Merkel engedélyezte az ellenőrizetlen és szabályozatlan belépést a migránsok számára, Magyarország komoly bajban volt. „A migránsok megszállták a déli határainkat, de a szerződés betartása miatt nem tudtuk továbbengedni őket a következő schengeni országba a nyugati határ felé. Így növekedett masszívan a migránsok száma Magyarországon. Ebből a szempontból Merkel sokat segített nekünk” – fogalmazott.
Orbán Viktor az interjúban kitért arra is, hogy az embercsempészek számára a szabályozatlan helyzet üzleti lehetőség, de ez bűncselekmény, amelynek csak úgy lehet véget vetni, ha a csempészek nem tudják elvinni az embereket Németországba. „Ezért várunk arra, hogy miként dönt Németország” – mondta.
A miniszterelnök szerint Törökország stratégiai partner az Európai Unió számára, nélkülük nem sikerülhet megoldást találni a jelenlegi helyzetre. Ugyanakkor a velük való tárgyalás előtt Európának védenie kell a görög határt ahhoz, hogy „erőpozíciót” mutasson. „Ha képesek vagyunk megtenni és megerősíteni a schengeni megállapodás alkalmazását, akkor lesz meg a kiindulási pontunk a törökökkel való tárgyaláshoz” – állapította meg.
A török elnökről így nyilatkozott az ABC-nek: „én tisztelem Erdogan elnököt, bár a nemzetközi sajtó számára egy fekete bárány. Ha azt akarják, hogy a török társadalom fejlődjön, egy erős vezetőre van szükség, akár tetszik, akár nem. Mert az Európai Unióban nem kedvelik az erős vezetőket. Az Európai Unióban a jó vezető a gyenge vezető, az erős vezetőt veszélyesnek tartják”.
Meglátása szerint az unió az intézményi vezetést preferálja, de a kollektív irányítás szerinte csak jólét idején működhet, krízisben nem.
A magyar kormányfő beszélt arról is, hogy migrációs szempontból nem csak Szíria jelent problémát, mert egyre többen érkeznek Pakisztánból, Afganisztánból és Afrikából is. „Ha fenntartjuk a meghívás politikáját, akkor (…) elfogadják azt” – mondta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy ez a kihívás nagyobb annál, mint amilyennek jelenleg látszik.