Az Ame­ri­kai Rák­tár­sa­ság sze­rint fi­a­ta­labb kor­ban na­gyobb a koc­ká­zata a téves di­ag­nó­zis­nak. Rá­adá­sul az idő­sebb nőket is rit­káb­ban kül­de­nék szű­résre!

Az Amerikai Ráktársaság állásfoglalása szerint negyven helyett csak 45 éves kortól érdemes mellrákszűrésre menni, és az eddig ajánlottnál ritkábban kell megismételni a vizsgálatot.

A mammográfiában sem bízhatunk

(Fotó: thinkstock)

A szakértők szerint a mammográfiás vizsgálatot 54 éves korig évente tanácsos elvégeztetni, ezután pedig kétévente. A szűrésre addig érdemes eljárni, amíg az érintett nőnek még legalább tíz év a várható élettartama.

A Journal of the American Medical Association című lapban publikált tanulmány azt mondja, a társaság úgy látja, nincs bizonyíték arra nézve, hogy a túl gyakori szűrés káros lenne az egészségre, ám fiatalabb korban nagyobb a kockázata a hamis pozitív diagnózisnak. Felhívják ugyanakkor arra is a figyelmet, hogy szakítani kell az egységes szűréssel, hiszen az egyes tumorok – így az ajánlott terápiák – között is komoly eltérések lehetnek, amelyeket a mammográfiás vizsgálat nem képes megállapítani.

A társaság állásfoglalása várhatóan éles vitákat vált ki, annál is inkább, mivel az ajánlás nyomán várhatóan visszafogják a szűrésre szánt összegeket is – írta a vs.hu.

Forrás: Ripost