Nem regisztráltak megemelkedett arzénszintet a Sajó környéki kutak vizében, pedig valahonnan belefolyik a Sajóba a halálos dózis, ami aztán szép lassan átcsordogál Magyarországra..

Rozsnyó (szlovákul Rožňava, németül Rosenau, latinul Rosnavia) kisváros Szlovákiában, a Kassai kerület Rozsnyói járásának székhelye.

Egyetlen, a Sajó szennyezett részének közelében levő kutakból származó vízmintában sem regisztráltak megemelkedett arzénszintet

– tájékoztatott a közösségi hálón a Rozsnyói Regionális Közegészségügyi Hivatal (RÚVZ).

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

A hivatal hozzátette, egyes elemek megemelkedett értéket mutatnak, de ez jelenleg nem jelent közvetlen veszélyt az egészségre.

A mintákban azokat az értékeket vizsgálták, amelyek előfordulására számítani lehetett a Sajó vizének szennyezettsége miatt. A 26 laboratóriumi elemzés közül 19 mutatott ki az egészségre veszélytelen elemeket a vízmintákban „Hét mintában a vas és a mangán, egyben pedig a nikkel megemelkedett értékét regisztráltuk. Egyetlen vizsgált vízmintában sem emelkedett meg az arzéntartalom” – közölte a hivatal.

Jozef Varga, a RÚVZ igazgatója úgy tájékoztatott, hogy a vezetékes vízben is enyhén megemelkedett a vas és a mangán szintje. A környező településeken évek óta megemelkedett mangánértékeket regisztrálnak a vízben, az igazgató tájékoztatása szerint erről többször is konzultáltak már a szakértővel. „Néhány mintában jelentősen magasabb a mangán szintje, ezekkel a problémákkal külön foglalkozunk” – mondta Varga.

Bár nem számolnak azzal, hogy szennyező anyagok kerülnek a folyóból az ivóvízbe, az RÚVZ folyamatosan ellenőrzi a Sajó környékén található közüzemi és egyéni ivóvízforrások vizének minőségét. Jozef Varga elmondta, a RÚVZ ígéretet kapott arra, hogy megkapja az ehhez szükséges pénzt. „A Rozsnyói Regionális Közegészségügyi Hivatal havonta ellenőrizni fogja a kiválasztott kutak vízminőségét” – tette hozzá az igazgató.

A parlamenten kívüli Progresíve Slovensko (PS) korábban arról számolt be, hogy az általa megrendelt elemzések alapján a szennyezett Sajó folyó környéki kutak vize nem felel meg a követelményeknek – a vizsgált kutak 80 százalékában a vas mennyisége túllépte a megállapított határértéket. Az vasércbánya vezetése vitatja a PS állításait. Peter Žitňan igazgató szerint a környéken levő kutak vizének minősége valószínűleg már a folyó szennyeződése előtt sem felelt meg a kritériumoknak. A vízvizsgálatok eredményeinek értelmezését célirányosnak nevezte.

A Sajót február közepén festette vörösre az alsósajói vasércbányából kifolyó víz. A 2008-ig működő Siderit egykori bányatelepéről van szó. A laborvizsgálatok szerint a folyó vizében a vas mennyisége 12-szer magasabb volt a határértéknél, továbbá megemelkedett a mangán-, a szulfát- és az arzéntartalma is. Június közepén katasztrófaelhárítási munkákat végeztek a bányában, hogy a kifolyó víz ásványianyag-tartalma alacsonyabb legyen.

Hirmagazin.eu