Hosszú virágzású, látványos növény, mely természetes élőhelyén, Mexikóban ünnepi vörösbe és fehérbe borítja környezetét. A Bouvardia x domestica, azaz a borvirág dekoratív növény, mely megérdemelné, hogy széles körben termesszék, hiszen cserépkertek és vágott virágdekorációk mutatós eleme is lehet.
A nálunk viszonylag ismeretlen borvirág vagy bouvardia más országokban korábban nagyobb népszerűségnek örvendett, számos hibridet is előállítottak belőle. Ezek egy része mára kikopott a termesztésből, de szerencsére így is maradt még néhány hibrid, melyek közül elsősorban fehér, piros és narancs színűek a közkedveltek.
A bouvardia virágai tölcsér alakúak, hosszú csövűek. Egyesek illatosak is, illatuk a jázminéhoz hasonló. A virágok külsőre sokban hasonlítanak a rokonságban álló egyiptomi csillagcsokor virágaira.
Virágok
Bő virágzású, a virágok olykor teljesen elborítják a növényt. Néhány virágot csokorba is köthetünk, és még így is marad bőven színes virág a tövön. Egyes borvirágokat, mint a Bouvardialongiflora fajt kimondottan vágott virágnak termesztik, régen igen népszerűek voltak a menyasszonyi csokrokban is. A vágott virágok tovább szebbek maradnak, ha a vizükbe tartósítószert teszünk, és előtte ferdén vágjuk a szárukat. A bouvardiát célszerű szeptemberben vagy októberben beszerezni, hogy minél később is élvezni tudjuk tetszetős virágait. Normál körülmények között szeptembertől decemberig virágzik, de melegebb környezetben ennél jóval korábban is elindulhat a virágzása.
Elrendezés
Bokros növekedésű növény, nagyjából a 60 cm-es magasságot éri el. Nyáron, teraszon vagy balkonon tarthatjuk, fagyveszély előtt viszont be kell hozni a lakásba. Védett helyen, széltől, huzattól messze tartsuk, az ugyanis nagyon megviseli a növényt. Viszonylag könnyen nevelhető növény, de sok fényt igényel. Virágzás után vágjuk vissza, a fiatal hajtásokat dugványozgatjuk is. Tavasszal majd párszor csípjük ki a hajtásokat, hogy bokrosabban fejlődjön. Évente ültessük át tápdús, jó vízelvezetésű virágföldbe. És ha kell, a gyökereit is metsszük vissza.
Élet cikus
A januártól áprilisig tartó periódusban érdemes dugványt szedni róla. Legkönnyebben gyökérdugvánnyal szaporítható. Vastag gyökereket válasszunk, és vágjuk fel őket 2,5 cm-es darabokra. Szórjuk a dugványokat egy réteg homokos, tőzeges földre, majd takarjuk kb 1,5 cm vastagon ugyanezzel a földdel. Tartsuk 13-15 °C-os helyen. Május végén, vagy a fagyveszély elmúltával kivihetjük a szabadba. Teljes napra vagy részleges árnyákba is állíthatjuk. A fiatal növények hajtáscsúcsit csípjük ki néhány alkalommal, hogy bokrosabban fejlődjenek, de június után már hagyjuk őket szabadon nőni. Gondosan locsoljuk és tápoldatozzuk. Augusztus vége felé költöztessük vissza. Szeptemberben kezd el virágozni. Virágozás alatt öntözzük és tápoldatozzuk, így a virágzás december végéig is kitarthat.
Betegségek
Levéltetű: Rendszerint egészséges, betegségeknek és kártevőknek ellenálló növény, egyedül a levéltetvek károsíthatják, melyek szívogatásukkal legyengíthetik a növényt. Erős vízsugárral mossuk le őket, makacs támadás esetén használjunk megfelelő rovarölő szert.
Rendezetlen külső: Ha szabadon nőhet, hajlamos elveszíteni szép formáját. Virágzás után felére metsszük le szárait, és tavasszal csípjük vissza a fiatal hajtásokat. így bokrosan fog fejlődni.
Forrás: delina;