Ma Magyarországon évente mintegy 25.000 ember esik a hirtelen szívhalál áldozatául. Az esetek 90%-ában felkészületlenségünk és félelmünk miatt meg sem próbálunk segíteni, pedig rengeteg életet mi magunk is megmenthetnénk.
Október 16-a világszerte az újraélesztés napja.
A hirtelen szívhalál vezető halálok hazánkban, és elsősorban azért, mert vagy nem vagyunk tisztában az újraélesztés szabályaival, vagy nem merjük alkalmazni a technikát.
A Nagy Elsősegély Teszt (Országos Mentőszolgálat Alapítvány) eredményei:
2013: a válaszadók közel 42%-a tudta, hogy mi a teendő kritikus helyzetben
2014: 53,41%-ra nőtt az arány
2015: 52,19%-ra csökkent az eredmény, vagyis az emberek közel fele nem tudja, mi a teendő.
A tétlenség a bajbajutott életébe is kerülhet.
A mellkas nyomása, a fej hátra hajtása és szájból orrba történő levegőfújás, 30:2 arányban megmentheti az életünket, vagy éppen életmentővé tehet minket. Sokan még mindig nincsenek tisztában azzal sem, hogy ha nem tudnak, vagy nem akarnak szájból szájba történő lélegeztetést alkalmazni, van más megoldás is.
A mellkas nyomása, másodpercenként kétszer, 5-6 cm mélyre
A mellkas másodpercenként körülbelül kétszeri, erős, 5-6 cm mélyre történő ütemes benyomásával, szájból szájba történő lélegeztetés nélkül is lehetséges életben tartani a bajbajutottat addig, amíg megérkeznek a mentők. Ez a megoldás orvosilag elfogadott és hatásos.
Nem kell félni attól, hogy sérülést okozunk a betegnek: egy törött borda semmi az életért cserébe – mondja dr. Czakler Éva, az Országos Mentőszolgálat Alapítvány alelnöke, mentőorvos.
A mentősök Tartsd életben! című kisfilmjét a Valami Amerika 2 szereplőinek humoros tolmácsolásában készítettek minifilmet a módszerről. A videót azóta több mint 2 milliószor nézték meg. Három olyan, konkrét esetről is tudnak, amikor e kisfilmből szerzett ismeretekkel kezdte meg valaki az újraélesztést.
Fotó: Google;