forrás: MTI
A 2014. évi központi költségvetés végrehajtása a jogszabályi előírásoknak megfelelt, a zárszámadási törvényjavaslat megalapozott, az abban szerepeltetett adatok megbízhatóak – ismertette az Állami Számvevőszék (ÁSZ) megállapítását Domokos László szerdán a parlamentben.
Az ÁSZ elnöke elmondta, hogy az államháztartás központi alrendszere 2014. évi törvényi előirányzatainak teljesítése, a hiány és az államadósság alakulása megfelelt az alaptörvény, a stabilitási és az államháztartásról szóló törvény előírásainak, a zárszámadási törvényjavaslat tartalmi elemei, szerkezete összhangban van a jogszabályi előírásokkal.
A számvevőszék ellenőrzése megállapította – folytatta Domokos László -, hogy a központi költségvetés teljesített bevételi és kiadási főösszege nem tartalmaz lényeges hibát, a bevétel és kiadás teljesítési adatai megbízhatóak, 2014-ben a közpénzekkel való gazdálkodásról szóló beszámolás szabályszerű.
A kormányzati szektor 2014-es uniós módszertan szerinti hiánya GDP-arányosan az előzetesen várt 2,9 százaléknál lényegesen kedvezőbben alakult, 2,6 százalékot tett ki. Az államadósság-mutató értéke a 2013-as 76,6 százalékról 2014-re 74,1 százalékra, azaz 2,5 százalékponttal csökkent – mondta az ÁSZ elnöke.
A központi kezelésű előirányzatok és az állami vagyonnal kapcsolatos bevételekkel és kiadásokkal összefüggő előirányzatok teljesített kiadását összességében megbízhatónak minősítette az ellenőrzés.
A számvevőszék „lényegességi szintet” meghaladó megbízhatósági hibát a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Alap előirányzatainak terhére történő ellátások, támogatások folyósítása területén, valamint a Közbeszerzési Hatóságnál tárt fel. Előbbiről az ÁSZ-elnök elmondta: több esetben nem állt rendelkezésre a Magyar Államkincstárnál az ellátások kifizetését alátámasztó határozat, a szükséges szakvélemény vagy a családi pótlék igényelbírálásához szükséges kérelem. A Közbeszerzési Hatóság pedig a bírói letét összegét végleges kiadásként számolta el, amely nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak.
A zárszámadási ellenőrzés során a legjellemzőbb megbízhatósági hibaként tárták fel, hogy az ellenőrzött szervezetek nem folytatták le a közbeszerzési eljárást, illetve számos esetben megsértették a számviteli törvény, valamint az államháztartás számviteléről szóló új kormányrendelet előírásait. Hiányoztak az elszámolások alapjául szolgáló bizonylatok, a könyvviteli elszámolások, nyilvántartások – ismertette Domokos László.