forrás: BZI/hirado.hu

Közvetetten elismerte a Microsoft, hogy példátlanul sokat árulkodik felhasználóiról a Windows. Lépésről lépésre eligazító útmutatónkból kiderül, mit tehetünk, hogy elzárjuk a csapokat.

Már kevéssel a Windows 10 bemutatója után áradni kezdtek a szaksajtóban az írások, hogy a Microsoft legeslegutolsónak szánt oprendszere, amit csak rendszerfrissítésekkel újítunk meg, s így ugyebár a felhasználónak is „végleges”, szokatlanul sok lyukon továbbítja a Windowsunkról az adatokat. Mondhatni rendkívüli mértékben elszaporodtak a lékek az előző verziókhoz képest.

big-brother

Figyelemre méltó, hogy a Windows-blogban a témában nagy sokára megnyilatkozó Terry Myerson, a Microsoft ügyvezető alelnöke egyáltalán nem tagadta, hogy a Windows 10 személyes adatokat gyűjt, hanem a szokott fordulatokkal élt: azért teszik ezt, hogy a termékük jobban működjön, illetve, hogy a felhasználónak módjában áll kontrollálni, miket továbbít a gépe és így tovább.

Más kérdés, hogy néha a rendszer olyan mély bugyraiban kell keresgélni, hogy az átlagfelhasználó sohasem szánja rá magát a feladatra, miként derítse fel a szivárogtató menüpontokat. Nem csoda, hogy még augusztusban megjelentek az első rendszerbuheráló kisalkalmazások – a Disable Windows 10 Tracking, a DoNotSpy10 és társai -, amelyek azt ígérték, hogy helyettünk előhalásszák az aggályos adatlékeket és egy kattintásra elzárják őket. Sajnálatos módon az említett kettőről kiderült, hogy elhasalnak a VirusTotal ingyenes online vírus és URL szkennervizsgálatán. Magyarán: vírust kapunk a használatukkal.

Nincs más megoldás, mint egyenként, kézzel zárni el az adatszivárgást – még akkor is, ha netán ezután is fennmaradnak ismeretlen lékek az operációs rendszeren. Lépésről lépésre eligazító útmutatónk:

Locsogás a hirdetőknek

Ezzel állítólag személyesebbé teszik a hirdetéseket – azaz figyelik a webes érdeklődésünket, hogy annak megfelelő hirdetések jelenjenek meg.

hirdetesi-azonosito-kikapcs

Kikapcsolásához: a Gépház/Adatvédelem/Általános/Az alkalmazások használhatják a hirdetési azonosítómat a hirdetések alkalmazások közötti személyre szabásához c. (szép hosszú nevű) menüpontot „Ki” állásba helyezzük.

Ha már itt vagyunk

frissites-tobb-helyrol

Szintén a Gépház/Frissítés és biztonság/Windows update/Speciális beállítások/Frissítések letöltési módjának kiválasztása/Frissítések több helyről – válasszuk a „Ki” állást. Ezzel megtiltjuk, hogy helyi hálózaton küldözgesse a gépünk más gépeknek már letöltött Windows-frissítések „egyes részeit”. (Hogy a Microsoft sajátos megfogalmazását idézzük.)

Titkosítatlan pontok?

Koránt sincs vége. Maradjunk még itt. Irány a Gépház/Hálózat és internet/Wifi/Wifibeállítások kezelése: célszerű „Ki” állapotba hozni a „Csatlakozás javasolt titkosítatlan elérési pontokhoz”, valamint a „Csatlakozás az ismerőseim által megosztott hálózatokhoz” menüt is.

„Kézírási funkciók fejlesztése”

Következik a Gépház/Adatvédelem/Általános lapon az „Információ küldése a Microsoftnak az írási módomról a gépírási és kézírási funkciók fejlesztésének elősegítése érdekében” és „A webhelyek a fiókban beállított nyelvlista alapján releváns helyi tartalmakat jeleníthetnek meg” kikapcsolása.

adatvédelmen-belul-info-kuldese-keziras-nyelvlista-a-Microsoftnak

Hasonlóképpen a Gépház/Adatvédelem/Tartózkodási hely fülön beszélhetjük le az operációs rendszert arról, hogy a tartózkodási helyünkről fecsegjen: „Ki”.

Irány a web!

Meglepő lenne, ha ennyi elég lehetne. Nyissuk meg a böngészőt – nem, nem kell, hogy Microsoft Edge legyen -, lépjünk a Microsoft „A hirdetéseinkről” hangzatos nevet viselő oldalára, és ott a „Személyre szabott hirdetések ebben a böngészőben” kapcsolóját állítsuk „Ki”-re, majd alatta ugyanezt a kikapcsolást végezzük el a „Személyre szabott hirdetések a Microsoft-fiókom használatakor” és a „Személyre szabott hirdetések a Windowsban” menüben is.

bongeszoben

Sajnos biztos, hogy a leírással még korántsem zártunk el minden csapot. Cikkünket az újabb lékek felfedezésével folytatni fogjuk.